31/10/2021
Reformacija in evangelij
30/10/2021
Zakaj reformacija še ni končana?
Jutri, 31. oktobra, praznujemo dan reformacije. Gre za obnavljanje spomina na dogajanje v daljnjem 16. stoletju. Toda reformacija ni le stvar zgodovine in v resnici še zdaleč ni končana. Zakaj je s tem tako, nam v zgornjem videu pripoveduje italijanski pastor Leonardo de Chirico.
28/10/2021
27/10/2021
Kristus je zanesljiv
26/10/2021
Skrivnost odrešenja
25/10/2021
24/10/2021
Božja bojna oprema
Najprej naj opozorim vse, ki to berete, da ta prispevek nima ničesar skupnega s sabljami, puškami in topovi, ker ne gre za posvetno bojno opremo, ki smo je vajeni, ampak Božjo, ki je nekaj povsem drugega.
Na začetku naše perikope spodbuja apostol Pavel Efežane, naj zajemajo moč v Gospodu. Kristjan ne premore v sebi nobene lastne moči, s katero bi se lahko uprl zlu v sebi in izven sebe. On se ne zanaša na svoje zmožnosti, ampak na Gospoda in silo njegove moči. Ko so Izraelci izšli iz Egipta, se niso kar sami rešili svojih zasledovalcev, ampak je bil Bog tisti, ki jih je rešil. Zato so po prehodu čez Trstično morje zapeli: "GOSPOD je moja moč in moja pesem, bil mi je v rešitev." (2Mz 15,2a) Motiv "GOSPOD je moja moč" se v Stari zavezi še nekajkrat ponovi. Naj navedem reference: Ps 28,7, Ps 118,14; Iz 12,2; Iz 49,5; Žal 1,14; Hab 3,19. Seveda smo tudi kristjani podvrženi skušnjavi, da bi se zanašali nase, zato nas Pavel na drugem mestu opominja: "Kdor torej misli, da stoji, naj pazi, da ne pade." (1Kor 10,12)
- Prepasani z resnico: "In spoznali boste resnico in resnica vas bo osvobodila." (Jn 8,32)
- Oblečeni v oklep pravičnosti: "Božja pravičnost se daje po veri v Jezusa Kristusa, in sicer vsem, ki verujejo." (Rim 3,22a)
- Obuti v pripravljenost za oznanjevanje evangelija: "Ne sramujem se evangelija, saj je vendar Božja moč v rešitev vsakomur, ki veruje." (Rim 1,16a)
- Ščit vere, ki bo pogasil hudičeve puščice: "On pa ji je rekel: 'Hči, tvoja vera te je rešila. Pojdi v miru!'" (Lk 8,48)
- Čelada odrešenja: "[I]n daš njegovemu ljudstvu spoznati odrešenje v odpuščanju njihovih grehov." (Lk 1,77)
- Meč Duha: "Božja beseda je namreč živa in dejavna, ostrejša kakor vsak dvorezen meč in zareže do ločitve duše in duha, sklepov in mozga ter presoja vzgibe in misli srca." (Heb 4,12) Prvih pet orožij na Pavlovem seznamu je obrambnih, edino meč, ki je omenjen kot zadnji, je napadalno orožje. Ta meč je Božja beseda, ne kak bolj ali manj lepo obdelan kos železa ali kakšne druge kovine!
23/10/2021
Radost
22/10/2021
Izvor zveličavne vere
21/10/2021
Je Biblija priročnik z navodili za vse potrebe?
20/10/2021
19/10/2021
17/10/2021
Modra izraba časa
Za Pavla je racionalna izraba časa, ki ga preživljamo na tem svetu, predvsem življenje v skladu z Božjo voljo. Pa ne le časa, ampak tudi denarnih sredstev in vsega ostalega. Ko odsvetuje opijanje z vinom, ne misli, kot trdijo legalisti vseh vrst, da kristjan sploh ne bi smel piti vina, ampak, naj ne pijančujemo. Kristjanovo življenje naj poteka v slavljenju in zahvaljevanju. Morda nam včasih ni do slavljenja in zahvaljevanja, ker nas pestijo stiske ali težave "hudih dni", v katerih živimo. Toda slavljenje in zahvaljevanje postavita naše stiske in težave v drugačno luč. Res je sicer, da jih po navadi ne odpravita, toda dasta nam moč, da jih laže prebredemo, pa še Bogu, ki nas je odrešil po našem Gospodu Jezusu Kristusu, damo zraven slavo, čast in hvalo. Življenja, polnega čemernega životarjenja, zagrenjenosti, godrnjanja in tarnanja pač ni lahko prenašati. Mnogi žal živijo ravno tako življenje. Toda, Bogu hvala, ker je poslal svojega Sina, da je umrl za naše grehe in vstal zaradi našega opravičenja. Dr. Martyn Lloyd-Jones je nekoč zapisal:
Če dajemo vtis, da je glavni učinek krščanstva ta, da nas naredi bedne, potem ni čudno, da se devetdeset procentov ljudi nahaja zunaj krščanske cerkve. "Glej jih, bedne kristjane," pravijo. In dodajo, da imajo življenje, veselje in polnost. Nas kristjane je lahko sram. Toda ne gre le za vprašanje sramu. Kakšna strašna odgovornost je na nas, če na tak način krivo predstavljamo evangelij veličastva blaženega Boga (1Tim 1,11). Pred vsemi ljudmi bi morali izpričevati, da prekipevamo od polnosti. Predstavljati bi morali resničnost psalmistovih besed: "Moj kelih je zvrhan." (Ps 23,5)*
16/10/2021
E-knjiga: Luthrova zapuščina
Praznih rok
15/10/2021
14/10/2021
13/10/2021
Ko nas Bog posvoji
12/10/2021
Zavarovani za večnost
11/10/2021
10/10/2021
Novo življenje v Kristusu
- Laž: ker smo vsi kristjani del enega, to je Kristusovega telesa, smo dolžni govoriti resnico.
- Jeza: Pavel sicer razume, da se ljudje občasno jezimo. Pa tudi vsaka jeza ni greh, zaradi česar pravi: "Jezite se, a nikar ne grešite!" (v. 26) Jeza do bližnjega je vsekakor greh, zato pravi: "Naj sonce ne zaide nad vašo jezo." (ibid.) Če se že jezimo, je prav, da to svojo dejavnost končamo pred večerom. V nasprotnem primeru damo prostor hudiču (cf. v. 27), kar naše duhovno stanje samo poslabša.
- Kraja: omenjanje tega greha kaže na to, da je bilo v efeški skupnosti tudi kakšen posameznik, ali več njemu podobnih, ki so pred spreobrnjenjem kradli. Pavel sicer ne pove, za katere oblike kraje je šlo. Take opominja, naj delajo s svojimi rokami, da bodo lahko dajali tudi tistim, ki nimajo dovolj materialnih sredstev (cf. v. 28). Spokorjenje ima namreč dva vidika, negativnega in pozitivnega, da torej nekdo preneha z grehom in začne delati dobro.
- Umazano besedovanje: grde besede, kletvice, opolzki vici in podobno nikakor niso sredstvo, ki bi izgrajevalo občestvo. Dobre besede so tiste, ki so občestvu v izgradnjo in blagoslov.
- Ujedljivost: tudi ta vrsta govorjenja ni v izgradnjo, ampak povzroča pri žrtvah žalost in zagrenjenost, v cerkvi pa razdor.