22 on, ki ni storil greha
in ni bilo zvijače v njegovih ustih.
23 Ko so
ga sramotili, ni vračal sramotenja, ko je trpel, ni grozil, ampak je vse prepuščal njemu, ki sodi
pravično. 24 Sam je na svojem telesu ponesel naše grehe na les, da bi mi
grehom odmrli in živeli za pravičnost. Po
njegovih ranah ste bili ozdravljeni. 25 Kakor
ovce ste namreč blodili, zdaj pa
ste se vrnili k pastirju in varuhu svojih duš. (1Pt 2,19-25)
Zgornji odlomek iz tradicionalnega lekcionarja, ki je namenjen za berilo na drugo nedeljo po veliki noči, lahko razdelimo na dva dela. V prvem delu nas apostol Peter spodbuja k potrpežljivemu prenašanju nadlog in bridkosti, ki nas zadevajo v življenju, v drugem pa nam ob Jezusovem zgledu razloži, zakaj naj bi tako ravnali.
Najprej je treba poudariti, da kristjanu ni treba iskati nadlog in nevšečnosti, saj ga bodo le-te še prehitro našle kar same. Mirno in potrpežljivo prenašanje krivic, za katere nismo osebno krivi, je zelo težka, a pred Bogom hvalevredna stvar (cf. vv. 19.20), vsekakor neprimerno boljša, kot da bi morali prenašati kazen za lastne prestopke. To, da je nekaj hvalevredno, seveda še ne pomeni, da smo s tem pridobili kakšne posebne zasluge. Jezus pravi : "Tako tudi vi, ko naredite vse, kar vam je bilo ukazano, govorite: 'Nekoristni služabniki smo; naredili smo, kar smo bili dolžni narediti.'" (Lk 17,10) Mi nismo odrešeni po svojem, ampak po Kristusovem trpljenju, oziroma po njegovih ranah (cf. 1Pt 2,24). Od nas se torej pričakuje potrpežljivost. Še več, kot pravi apostol Peter, smo bili za to celo poklicani (cf. 1Pt 2,21). Poglejmo, kaj pravi Jezus: "Če hoče kdo iti za menoj, naj se odpove sebi in vzame svoj križ ter hodi za menoj." (Mt 16,24) Križ ne pomeni nekaj, kar bi si sami namenoma povzročili ali naredili in naložili, da bi nam nato ta stvar grenila življenje, ampak, da smo na svoje rame dolžni sprejeti bridkosti in nevšečnosti, ki nas doletijo v življenju. Za to pa imamo enkraten zgled v osebi Jezusa Kristusa.
Jezus Kristus je trpel, in bil usmrčen za naše grehe. On je naš Odrešenik, pa tudi zgled. Bil je brezgrešen (cf. 1Pt 2,22), ob sramotenju in trpljenju, ki ga je prestal, ni sramotil ali grozil, ampak je sodbo prepuščal nebeškemu Očetu (cf. 1 Pt 2,23). Najpomembnejše je, da je naše grehe ponesel na les križa, in da imamo v njegovih ranah popolno ozdravljenje naših duš (cf. 1Pt 2,24). Apostol Pavel pravi, da nam je Bog "Odpustil […] vse grehe in izbrisal zadolžnico, ki se je s svojimi določbami glasila proti nam. Odstranil jo je iz naše srede in jo pribil na križ." (Kol 2,13b.14) Za tiste, ki so v Kristusu, ni več nobene obsodbe. Greh je plačan, zadolžnica je pribita na križ. Izpolnila se je Izaijeva prerokba izpred stoletij:
"On pa je bil ranjen zaradi naših prestopkov,
strt zaradi naših krivd.
Kazen za naš mir je padla nanj,
po njegovih ranah smo bili ozdravljeni." (Iz 53,3)
On je svojemu ljudstvu prinesel popolno odkupitev,
odvezo in odrešenje vseh grehov. Nekoč smo tavali, potem pa smo po čudoviti
Božji milosti prišli k njemu, ki je pastir in varuh (Chráskov prevod pravi "Škof") naših duš. Da, on je resnično dobri pastir, ki je
položil lastno življenje za svoje ovce (cf. Jn 10, 11.15).
Ali je na tej strani večnosti res možno popolnoma živeti po Jezusovem zgledu? Doslej kaj takega še nobenemu
kristjanu ni uspelo in mu tudi ne bo. Vsekakor pa je mogoče delovati v
tej smeri in si za to prizadevati. Jezus, naš Odrešenik, varuh in dobri
pastir, pa naj nas
vodi po poti potrpežljivosti, zdaj in do srečne večnosti.
Ni komentarjev:
Objavite komentar