Če odstranite križ kot dejanje sprave, potem ste odstranili krščanstvo.
17/01/2025
16/01/2025
Edina pot
15/01/2025
14/01/2025
Nič več
~ Dustin Benge
13/01/2025
Ne narava, ne postava, ampak Bog
Česar ne zmoreta naravna luč in
postava, to izvršuje Bog skozi delovanje Svetega Duha preko besede ali službe
sprave, ki je Mesijev evangelij, s pomočjo katerega je Bogu ugajalo, da odreši
tiste, ki verujejo, tako pod staro, kakor pod novo zavezo.
(Kánoni Dordrechtske sinode, III.-IV. pogl., 6. čl.)
12/01/2025
Živa in sveta žrtev
V nekaterih cerkvah, tudi v nam najbolj znani, rimsko-katoliški, učijo, da ima duhovnik, kot zastopnik vernega ljudstva in hkrati neke vrste Kristusov namestnik (alter Christus, kar pomeni drugi Kristus), posebno moč in oblast, da pri maši obnovi Kristusovo daritev na Kalvariji. Po tem pojmovanju naj bi bila maša spravna daritev [propitiatorium] za žive in mrtve.* Sveto pismo na nobenem mestu ne govori o taki vrsti darovanja, nas pa vseeno spodbuja, naj Bogu darujemo sami sebe, oziroma svoja telesa. Taka daritev (oziroma žrtev) se seveda močno razlikuje od starozaveznih žrtev.
V času Stare zaveze so morali, če so hoteli Bogu kaj žrtvovati, žrtveno živa usmrtiti, naša žrtev pa je in ostane živa. Ta žrtev je tudi sveta, saj smo kristjani posvečeni po Jezusu Kristusu (cff. Jn 17,19. 1Kor 6,11. Heb 10,10.14). Obenem gre za žrtev, ki je všečna Bogu. V krščanstvo so se namreč v preteklosti pritihotapile različne manihejske, oziroma dualistčne ideje o dobrem duhu in slabi materiji in posledično slabem telesu. Toda Pavel nas ne spodbuja naj darujemo svojega duha, ampak svoja telesa, naj se torej povsem predamo Bogu, kar je po Pavlu smiselno bogoslužje.
Taka predanost nas varuje pred sistemom razmišljanja, v katerega nas ukaluplja, oziroma hoče ukalupiti svet. Apostol nas zato dodatno spodbuja, naj se ne prilagajamo filozofiji s katero nas hoče ujeti svet, ampak naj mislimo Božje misli. Kristjani nismo nikakršni nadljudje z nadnaravnimi sposobnostmi, zato tudi nas prepogosto zanese v naših mislih precej "visoko". Pavel nas prizemlji s tem, da nam pove, naj mislimo o sebi v skladu s tem, kar dejansko smo in v skladu z danim nam darom vere. To je prava ponižnost, zavedanje, da si tisto, kar dejansko si. Vsak kristjan je kamenček v mozaiku Kristusove cerkve, vsi skupaj pa smo udje enega samega telesa. Kakor ima telo mnoge organe, tako smo tudi mi posamezni udje, ki sestavljamo skrivnostno Kristusovo telo - Cerkev.
Pri tem ne gre za nikakršne disciplinske vaje, s pomočjo katerih bi si mogli prislužiti ali doseči zveličanje. Odrešeni smo namreč edino po Kristusovi smrti na križu in vstajenju. Kristus nam je prislužil vse, kar potrebujemo za zveličanje. Ker je on vse predal za nas, se tudi mi predajmo njemu!
11/01/2025
10/01/2025
Jezus rešuje
Vaše stanje ni brezupno, saj niste izven dosega Njegove dobrohotne roke. Jezus vas lahko dokončno odreši.
09/01/2025
Inkluzivna Biblija (1)
08/01/2025
Kaj ni in kaj je evangelij
07/01/2025
O pozivanju Boga v srce
Nikjer v Svetem pismu ne piše, da naj bi povabil Boga v svoje srce, klic k spreobrnitvi pa najdeš skoraj povsod.
06/01/2025
Ob razglašenju
Veliko vprašanje je, koliko so poganski modreci dojeli božansko vlogo Otroka, ki so ga obiskali. Iz zapisanega vemo le to, da so se zavedali, da je Otrok, ki so ga obiskali, nekaj posebnega: "Stopili so v hišo in zagledali dete z Marijo, njegovo materjo. Padli so predenj in ga počastili." (Mt 2,11a) Kakorkoli, prihod modrih pomeni, da je Jezus Kristus Mesija - Odrešenik tako Judov kot poganov. Pogani so bili v tistem času ločeni od občestva Božjega ljudstva, Jezus pa je prišel tako zaradi zveličanja Judov kot poganov. Apostol Pavel je s tem v zvezi napisal Efežanom: "Pomnite torej, da ste bili v tistem času ločeni od Mesija, zunaj Izraelovega občestva in tuji zavezam obljube. Bili ste brez upanja in v svetu brez Boga. Zdaj pa ste v Kristusu Jezusu vi, ki ste bili nekoč oddaljeni, postali po Kristusovi krvi bližnji. Kajti on je naš mir, on, ki je iz obeh napravil eno, s tem da je podrl steno pregrade, to je sovraštvo. V svojem mesu je odpravil postavo zapovedi v predpisih, da bi v sebi iz dveh ustvaril enega, novega človeka." (Ef 2,12-15) To je stvar, ki se je zdela Judom zelo težko razumljiva: "Da bi Mesija prišel odrešit pogane, on je vendar Izraelov Mesija. Če ni to, potem ni nič." Tako približno je najbrž razmišljala večina Judov.
Praznik Gospodovega razglašenja pomeni dobro novico za vse. Kristus je prišel na svet odrešit grešnike izmed Judov in poganov. On je vsem tistim, ki vanj verujejo in se zanašajo na njegovo na križu dokončano delo, priskrbel večno zveličanje v Božjem kraljestvu. To zveličanje nikomur ne pripada po rojstvu, rasi, narodnosti, verski, državni ali razredni pripadnosti, ampak edino po neskončni Božji milosti. Jezus Kristus je potni list v nebesa za vse narode. Njemu pripada vsa slava na veke!
05/01/2025
Učlovečena Beseda
In Beseda je postala meso in se naselila med nami. Videli smo njeno veličastvo, veličastvo, ki ga ima od Očeta kot edinorojeni Sin, polna milosti in resnice. 15 Janez je pričeval o njej in klical: "To je bil tisti, o katerem sem rekel: Kateri pride za menoj, je pred menoj, ker je bil prej kakor jaz." 16 Kajti iz njegove polnosti smo vsi prejeli milost za milostjo. 17 Postava je bila namreč dana po Mojzesu, milost in resnica pa je prišla po Jezusu Kristusu. 18 Boga ni nikoli nihče videl; edinorojeni Bog, ki biva v Očetovem naročju, on je razložil. (Jn 1,14-18)
Bog se nam je razodel v bogočloveku Jezusu Kristusu in preko njega. Njega je on obudil od mrtvih, ga povzdignil nad vse in mu podaril ime, ki je čez vsa imena. Sv. Peter je ob neki priložnosti rekel judovski množici: "O njem pričujejo vsi preroki: Vsakomur, ki veruje vanj, so v njegovem imenu odpuščeni grehi." (Apd 10,43) Da, to je bistvo veselega sporočila vsemu svetu, Lahko ga ignoriramo, ali pa mu prisluhnemo. V tem primeru nas dekalog pošlje po opravičenje k Odrešeniku. Toda, ko smo deležni in se zavemo svoje odrešenosti, ki je v Jezusu Kristusu, se vračamo nazaj k dekalogu, pa ne, da bi se po njem rešili, ampak ker smo odrešeni.
Lógos (Beseda) je prišel v svet tako, da je postal meso v osebi Jezusa Kristusa in to v svetu, kakršen je (bil). On se je v vsem solidariziral z nami, da bi nam dal večno življenje. On, ki ni imel greha, je za nas postal greh, da bi mi postali Božja pravičnost v njem (cf. 2Kor 5,21). Daj Bog, da bi se mu vsi približali s srčno zaupnostjo, mu priznali svoje grehe ter prejeli popolno opravičenje in postali del njegovega novega sveta.
04/01/2025
Boga ne moreš zavajati
03/01/2025
Božja svetost in ljubezen
02/01/2025
Najboljša možna odločitev
Trdno verujoč, da so moji časi v Božjih rokah, predajam v naslednjem letu sebe in vse svoje zadeve na razpolago modri in milostni Božji previdnosti.