~ Ligon Duncan
22/02/2025
21/02/2025
V izogib pogubljenju
*Dodal Dizma.
20/02/2025
Temelj je pomemben
19/02/2025
Odnos Kristus - Sveto pismo
18/02/2025
Nihče ni izključen, toda...
Nihče ni izključen od klicanja k Bogu, vrata odrešenja so odprta za vse ljudi. Nobena druga stvar nas ne zadržuje, da bi vstopili, razen naša lastna nevera.
17/02/2025
Izziv islama
16/02/2025
Na tekališču smo
Ene najbolj znanih grških iger so bile istmijske igre, ki so se vsako drugo leto odvijale v Korintu in so po slavi zaostajale edino za olimpijskimi igrami. Zato je bila tema metafore, ki jo je v tem kratkem odlomku uporabil apostol Pavel, njegovim bralcem in tistim, ki so prebrano poslušali, zelo domača.
Za razliko od olimpijskih iger je dobil na istmijskih igrah zmagovalec za nagrado v neki disciplini, npr. v teku, venec iz borovih vejic, včasih pa iz ovenelih listov zelene. Na športnih igrah je bil seveda v posamezni disciplini samo en zmagovalec. Apostol Pavel zato spodbuja korintske kristjane, naj tečejo tako, da bodo vsi dosegli nagrado. Je s tem mislil, da se morajo kristjani truditi, da dosežejo zveličanje? Nikakor, kajti večno odrešitev prejme posameznik le po milosti, ki jo je enkrat za vselej prislužil Jezus Kristus na kalvarijskem križu, kjer je umrl za naše grehe. Sam Pavel namreč pravi na drugem mestu, da smo kristjani odrešeni po milosti, ki jo lahko prejmemo po veri, ne iz del (cf. Ef 2,8 ss.). Sv. Pavel nas torej v tem odlomku spodbuja k vztrajnosti v veri. Zmagovalci na istmijskih igrah so prejeli venec iz vejic ali listov, ki je prej ali slej ovenel in strohnel (venec iz zelene je bil uvel že, ko so ga prejeli). Nagrada, ki jo Bog obljublja svojemu ljudstvu je nevenljiva in netrohljiva.
Zakaj je bilo treba Pavlu opominjati Korinčane k vztrajnosti? Ljudje, tudi kristjani, smo šibka bitja, ki zaradi grešne narave, ki še vedno biva v nas, radi popuščamo. Popuščanju sledi greh, temu nadaljnje popuščanje, temu spet greh itn. Tako stanje pahne kristjana v malodušje in na rob nevere. Da bi bili obvarovani pred takimi neprijetnimi posledicami, spodbuja Pavel verne Korinčane k disciplini. Ta nima ničesar skupnega z asketskimi vajami, ki bi kristjanu prinesle neko posebno zasluženje, ampak zagotavlja posamezniku, da se nenehno hvaležno zaveda svojega statusa kot Božjega otroka. Disciplina zajema tudi odrekanje in še marsikaj. Brez take discipline apostol Pavel ne bi bil zmožen tako odločno in vztrajno oznanjati Kristusovega evangelija (cf. 1Kor 9,27).
O vztrajnosti, oziroma stanovitnosti je govoril tudi Jezus. Ob neki priložnosti je rekel: "Vsi vas bodo sovražili zaradi mojega imena; kdor pa bo vztrajal do konca, bo rešen." (Mr 13,13) In na drugem mestu: "Kdor pa bo vztrajal do konca, bo rešen." (Mt 24,13) Vztrajnost kot taka ni vzrok za odrešenje, ampak je posledica in potrditev dejstva, da smo odrešeni. Pisano je namreč: "Vse, kar mi da Oče, bo prišlo k meni; in kdor pride k meni, ga nikoli ne bom zavrgel." (Jn 6,37) Nihče se ne bo odrešil po svoji, ampak po Božji volji. Kadar Bog rešuje, tega ne počne pogojno, ampak brezpogojno. On ne rešuje napol ali začasno, ampak popolnoma in dokončno.
Ker je tako, je edina logična stvar, da do konca vztrajamo v tekmi, v katero smo bili poklicani in postavljeni. To je tekma z mnogimi zmagovalci, in ne le z enim, kot je to pri športnih tekmah, sleherni med njimi pa bo od Gospoda prejel nevenljiv in netrohljiv venec.
15/02/2025
Sola fide
14/02/2025
13/02/2025
12/02/2025
Najvišje merilo
11/02/2025
10/02/2025
Cerkev in kriza smisla na Zahodu
09/02/2025
Kot Božji izvoljenci
Pavlova pisma na splošno vsebujejo dva elementa, evangelij in postavo, kot praktično aplikacijo evangelija v vsakdanjem življenju kristjana in cerkve. Sam Pavel je glede sebe pisal v 1. pismu Korinčanom, da tudi on ni brez postave, temveč je pod Kristusovo postavo (cf. 1Kor 9,21).
Apostol na začetku zgornjega odlomka spodbuja kristjane v Kolosah, naj gojijo med sabo plemenite kreposti, kot so usmiljenje, dobrotljivost, krotkost in potrpežljivost (v.12). V nadaljevanju je posebej poudaril odpuščanje. Vse to izhaja iz tega, ker je tudi Kristus nam odpustil (v, 13). Ker so nam grehi odpuščeni, je logična posledica Božjega odpuščanja, da tudi mi odpuščamo bratom in sestram. Jezus Kristus je naš zgled usmiljenja, dobrotljivosti, ponižnosti, krotkosti in potrpežljivosti. Pa ne le zgled, ampak več kot to. Iz čistega usmiljenja in dobrotljivosti se je ponižal in nase krotko ter potrpežljivo prevzel kazen za naše grehe. Mi temu ne moremo ničesar dodati, lahko le posnemamo našega Gospoda. Omenjene kreposti sicer ne bodo pri nas nikoli tako popolne kot pri Jezusu Kristusu, ki je v vsem živel popolno življenje. Ker je On naša popolnost, se njegove kreposti prištevajo Božjim izvoljenim.
V 14. v. je apostol posebej izpostavil ljubezen. Ljubezen je najvišja krepost, iz katere izhajajo mnoge druge kreposti, zato je na drugem mestu napisal: "Ne bodite nikomur dolžniki, razen če gre za medsebojno ljubezen; kdor namreč ljubi drugega, je izpolnil postavo." (Rim 13,8) Ta vrsta ljubezni je danes zelo slabo razumljena in jo svet pa tudi mnoge "liberalne" cerkvene skupine zamenjujejo s sentimentalnostjo in toleranco do vseh mogočih praks, ki jih Božji zakon prepoveduje. V resnici pa to, kar učijo ti krivi učitelji, ni ljubezen, saj ljudi potiska v večno pogubljenje.
Če kdo sovraži svojega brata ali sestro v Kristusu, je to zaskrbljujoč znak, da v nas ni Božje ljubezni: "Če kdo pravi: 'Ljubim Boga,' pa sovraži svojega brata, je lažnivec. Kdor namreč ne ljubi svojega brata, ki ga je videl, ne more ljubiti Boga, katerega ni videl." (1Jn 4,20) Kot sem že napisal, ljubezen ni v tem, da bi odobravali stvari, ki jih Božja beseda jasno imenuje greh, ampak v tem, da grešnika opozorimo na greh in na posledice. Sv. Jakob je v zvezi s tem napisal: "Moji bratje, če kdo od vas zaide od resnice in ga drug spreobrne, vedite, da tisti, ki grešnika spreobrne iz blodnje njegove poti, njegovo dušo reši iz smrti in pokrije množico grehov." (Jak 5,19.20) Lažna ljubezen je sentimentalna, sladkobna, pristna ljubezen pa zna biti na zunaj groba, lahko tudi prizadene, kar je v sodobni voknjeni, oziroma prebujenjski kulturi, največji "greh", a je zmožna rešiti duše.
Med kristjani mora vladati Kristusov mir, saj so kristjani del cerkve, ki je Kristusovo telo. Ker smo odrešeni, pripada vsa naša hvaležnost Bogu (v. 15), ne nam. V cerkvi mora v vsem vladati Kristusova, ne človeška beseda (v. 16). V mnogih cerkvah danes vlada človeška beseda, kar se izraža na dva načina. Liberalne skupnosti se prilagajajo miselnosti sveta, nekatere evangelijske pa imajo zapovedi, ki jih Nova zaveza ne pozna. Oboje je narobe. Vse, kar dela kristjan skupaj z drugimi ali individualno, naj dela v imenu Jezusa Kristusa (v. 17). Oh, kolikokrat pozabimo na te besede! Ko bi jih vzeli bolj resno, bi svoje delo zagotovo bolj zavzeto in kvalitetneje opravljali ter manj godrnjali. V to delo lahko štejemo tako delovanje na duhovnem področju, kot naše vsakdanje delo, namenjeno preživetju. Zraven tega smo po Jezusu Kristusu dolžni izražati hvaležnost Bogu, ki nas je po njem poklical iz teme v svojo čudovito luč (cf. 1Pt 2,9).
Naša hvaležnost in dejanja, ki iz nje izhajajo zagotovo ne bodo nikoli dosegla popolnosti. Toda, hvala Bogu, imamo popolnega Odrešenika, ki je večji od vsake naše pomanjkljivosti. V njem je vsa naša popolnost, ne v nas. Njemu pripada vsa slava na veke!
08/02/2025
Cerkev po meri sveta
07/02/2025
Kristus - naše trdno upanje in zaupanje
06/02/2025
05/02/2025
Kadar Bog vzgaja
04/02/2025
03/02/2025
02/02/2025
Kristjan in država
Sleherna oblast na svetu deluje z Božjim dopuščenjem. Nekaj stoletij pred Pavlom je Babilonski kralj Nebukadnezar ob priložnosti, ko je bil močno ponižan, prišel do naslednjega sklepa:
V Rim 13,3a pravi Pavel: "Oblastnikov se namreč ni treba bati, kadar delamo dobro, ampak kadar delamo húdo." V času nastanka Pavlovega pisma je bilo res tako. Toda kristjani v Saudovi Arabiji, Iranu, Pakistanu, na severu Nigerije, v Severni Koreji in še marsikje, se danes s tem ne bi čisto strinjali, enako najbrž tudi pozneje Pavel, v času Neronovega preganjanja. Pavlova želja in želja prvih kristjanov seveda ni bila, da bi vladali, ampak, da bi jih oblast in sosedje pustili pri miru. S tem, kaj pripada državi v civilnem smislu, se seveda lahko popolnoma strinjamo. To pomeni delati dobro in izpolnjevati državljanske dolžnosti, torej dati "cesarju, kar je cesarjevega" (cf. Mt 22,21). Ko pa pridemo na Božje področje - tam nima cesar, oziroma oblast, kaj iskati! Preganjanja kristjanov se dogajajo tam in takrat, ko se "cesar" meša v versko področje, ali pa religije v "cesarsko".
V demokraciji imamo kristjani možnost, da se udeležujemo političnega življenja. Kako se ga bo posameznik udeleževal, ni zadeva cerkve, ampak na prvem mestu posameznikove vesti.
01/02/2025
31/01/2025
V Kristusu
30/01/2025
Razkorak med Novo zavezo in sodobno cerkvijo
29/01/2025
Vsa Biblija govori o Kristusu
28/01/2025
27/01/2025
Ustrezna zamenjava
26/01/2025
Živeti v miru
Ne imejte se v svojih očeh za pametne. 17 Nikomur ne vračajte hudega s hudim. Pred vsemi ljudmi skušajte skrbeti za dobro. 18 Če je mogoče, kolikor je odvisno od vas, živite v miru z vsemi ljudmi. 19 Ne maščujte se na svojo roko, ljubi, ampak dajte prostor Božji jezi, saj je pisano: Moje je maščevanje, jaz bom povrnil, pravi Gospod. 20 Nasprotno: Če je tvoj sovražnik lačen, mu daj jesti; če je žejen, mu daj piti; če boš namreč delal tako, boš sipal žarečega oglja na njegovo glavo. 21 Ne daj se premagati hudemu, temveč premagaj húdo z dobrim. (Rim 12,16b-21)
Če se malce poglobimo v začetek zgornjega odlomka, bomo hitro ugotovili, da je v popolnem nasprotju z miselnostjo tega sveta, ki nas vsak dan prepričuje, da moramo verjeti, kako pomembni, enkratni in neponovljivi smo, kako se moramo samouresničevati in podobno. Res je sicer, da smo enkratni in neponovljivi, ampak tudi vsi ostali so enkratni in neponovljivi. V tem smislu torej nimamo nobenega pravega razloga za hvaličenje. Taka stvar vodi v povzdigovanje sebe nad drugimi in deluje razdiralno znotraj občestva.
Svet tudi pravi, da je maščevanje sladko, toda apostol Pavel pravi, naj ne vračamo hudega s hudim. Kako nepraktično, kajneda? Pa vendar nam praksa kaže, da vračanje hudega s hudim vodi v vedno novo podajanje žogice, ki nikoli ne prekine začaranega kroga sovraštva. Da v skupnosti, ki goji take odnose, ni lahko živeti, se lahko poučimo iz domačih razmer. Kristjan bi moral skrbeti za dobro, ne za hudo. Kolikor je od njega odvisno, naj živi v miru z vsemi ljudmi okrog sebe. Če drugim ni do miru, naj bo to predvsem njihov problem. To ne pomeni, da mora biti v primeru, če se mu zgodi kakšna krivica, kot lutka brez lastne volje, ki jo lahko vsak vlači naokrog, kakor in kolikor mu drago, kajti za krivice obstajajo sodišča. Celo apostol Pavel se je najmanj dvakrat skliceval na svoje državljanske pravice (cf. Apd 16,37 ss. Ibid. 22,25 ss.). Končna in najvišja instanca pa je Bog, ki bo nekega dne sodil vsem krivičnim.
Toda Pavel ne ostaja le pri pasivnem nevračanju hudega s hudim, ampak pravi, da je treba vračati hudo z dobrim, pri čemer citira odlomek iz starozavezne Knjige pregovorov: "Če je tvoj sovražnik lačen, mu daj jesti kruha, če je žejen, mu daj piti vode. Tako mu boš zbiral žerjavico na glavo." (Prg 25,21.22a). Pri tem seveda nimamo nikakršnega jamstva, da bomo uspešni, ampak gre za Jezusov princip: "Jaz pa vam pravim: Ljubíte svoje sovražnike in molíte za tiste, ki vas preganjajo." (Mt 5,44) Nekoč sem nekje prebral naslednjo misel: "Vračanje dobrega s hudim je demonsko, vračanje dobrega z dobrim je človeško, vračanje hudega z dobrim je božansko."
"Bog, daj mi mirnost, da bom zmožen sprejemati stvari, ki jih ne morem spremeniti,pogum, da spreminjam stvari, ki se jih da spremenitiin modrost, da bom znal ločiti eno od drugega."
25/01/2025
24/01/2025
Ob pogledu na križ
23/01/2025
V preizkušnjah
22/01/2025
21/01/2025
Proti prevzetnosti
20/01/2025
Klavdij iz Turina proti podobočastju
Bilo je po tistem, ko sem bil primoran prevzeti breme pastirske službe, ker me je Ludvik, ta pobožni knez in sin Gospodove svete katoliške cerkve, poslal v Turin v Italiji. Tam sem ugotovil, da so vse cerkve polne nečistih podob, ki so prepovedane in v nasprotju s pravim naukom. Ker so jih vsi častili, sem se popolnoma sam lotil njihovega uničevanja. Nato je vsak od njih odprl usta, da bi me preklel, in če mi ne bi Gospod pomagal, bi me živega požrli.
19/01/2025
Pôrok boljše zaveze
18/01/2025
V Kristusu
17/01/2025
16/01/2025
Edina pot
15/01/2025
14/01/2025
Nič več
~ Dustin Benge
13/01/2025
Ne narava, ne postava, ampak Bog
Česar ne zmoreta naravna luč in
postava, to izvršuje Bog skozi delovanje Svetega Duha preko besede ali službe
sprave, ki je Mesijev evangelij, s pomočjo katerega je Bogu ugajalo, da odreši
tiste, ki verujejo, tako pod staro, kakor pod novo zavezo.
(Kánoni Dordrechtske sinode, III.-IV. pogl., 6. čl.)
12/01/2025
Živa in sveta žrtev
V nekaterih cerkvah, tudi v nam najbolj znani, rimsko-katoliški, učijo, da ima duhovnik, kot zastopnik vernega ljudstva in hkrati neke vrste Kristusov namestnik (alter Christus, kar pomeni drugi Kristus), posebno moč in oblast, da pri maši obnovi Kristusovo daritev na Kalvariji. Po tem pojmovanju naj bi bila maša spravna daritev [propitiatorium] za žive in mrtve.* Sveto pismo na nobenem mestu ne govori o taki vrsti darovanja, nas pa vseeno spodbuja, naj Bogu darujemo sami sebe, oziroma svoja telesa. Taka daritev (oziroma žrtev) se seveda močno razlikuje od starozaveznih žrtev.
V času Stare zaveze so morali, če so hoteli Bogu kaj žrtvovati, žrtveno živa usmrtiti, naša žrtev pa je in ostane živa. Ta žrtev je tudi sveta, saj smo kristjani posvečeni po Jezusu Kristusu (cff. Jn 17,19. 1Kor 6,11. Heb 10,10.14). Obenem gre za žrtev, ki je všečna Bogu. V krščanstvo so se namreč v preteklosti pritihotapile različne manihejske, oziroma dualistčne ideje o dobrem duhu in slabi materiji in posledično slabem telesu. Toda Pavel nas ne spodbuja naj darujemo svojega duha, ampak svoja telesa, naj se torej povsem predamo Bogu, kar je po Pavlu smiselno bogoslužje.
Taka predanost nas varuje pred sistemom razmišljanja, v katerega nas ukaluplja, oziroma hoče ukalupiti svet. Apostol nas zato dodatno spodbuja, naj se ne prilagajamo filozofiji s katero nas hoče ujeti svet, ampak naj mislimo Božje misli. Kristjani nismo nikakršni nadljudje z nadnaravnimi sposobnostmi, zato tudi nas prepogosto zanese v naših mislih precej "visoko". Pavel nas prizemlji s tem, da nam pove, naj mislimo o sebi v skladu s tem, kar dejansko smo in v skladu z danim nam darom vere. To je prava ponižnost, zavedanje, da si tisto, kar dejansko si. Vsak kristjan je kamenček v mozaiku Kristusove cerkve, vsi skupaj pa smo udje enega samega telesa. Kakor ima telo mnoge organe, tako smo tudi mi posamezni udje, ki sestavljamo skrivnostno Kristusovo telo - Cerkev.
Pri tem ne gre za nikakršne disciplinske vaje, s pomočjo katerih bi si mogli prislužiti ali doseči zveličanje. Odrešeni smo namreč edino po Kristusovi smrti na križu in vstajenju. Kristus nam je prislužil vse, kar potrebujemo za zveličanje. Ker je on vse predal za nas, se tudi mi predajmo njemu!
11/01/2025
10/01/2025
Jezus rešuje
Vaše stanje ni brezupno, saj niste izven dosega Njegove dobrohotne roke. Jezus vas lahko dokončno odreši.
09/01/2025
Inkluzivna Biblija (1)
08/01/2025
Kaj ni in kaj je evangelij
07/01/2025
O pozivanju Boga v srce
Nikjer v Svetem pismu ne piše, da naj bi povabil Boga v svoje srce, klic k spreobrnitvi pa najdeš skoraj povsod.
06/01/2025
Ob razglašenju
Veliko vprašanje je, koliko so poganski modreci dojeli božansko vlogo Otroka, ki so ga obiskali. Iz zapisanega vemo le to, da so se zavedali, da je Otrok, ki so ga obiskali, nekaj posebnega: "Stopili so v hišo in zagledali dete z Marijo, njegovo materjo. Padli so predenj in ga počastili." (Mt 2,11a) Kakorkoli, prihod modrih pomeni, da je Jezus Kristus Mesija - Odrešenik tako Judov kot poganov. Pogani so bili v tistem času ločeni od občestva Božjega ljudstva, Jezus pa je prišel tako zaradi zveličanja Judov kot poganov. Apostol Pavel je s tem v zvezi napisal Efežanom: "Pomnite torej, da ste bili v tistem času ločeni od Mesija, zunaj Izraelovega občestva in tuji zavezam obljube. Bili ste brez upanja in v svetu brez Boga. Zdaj pa ste v Kristusu Jezusu vi, ki ste bili nekoč oddaljeni, postali po Kristusovi krvi bližnji. Kajti on je naš mir, on, ki je iz obeh napravil eno, s tem da je podrl steno pregrade, to je sovraštvo. V svojem mesu je odpravil postavo zapovedi v predpisih, da bi v sebi iz dveh ustvaril enega, novega človeka." (Ef 2,12-15) To je stvar, ki se je zdela Judom zelo težko razumljiva: "Da bi Mesija prišel odrešit pogane, on je vendar Izraelov Mesija. Če ni to, potem ni nič." Tako približno je najbrž razmišljala večina Judov.
Praznik Gospodovega razglašenja pomeni dobro novico za vse. Kristus je prišel na svet odrešit grešnike izmed Judov in poganov. On je vsem tistim, ki vanj verujejo in se zanašajo na njegovo na križu dokončano delo, priskrbel večno zveličanje v Božjem kraljestvu. To zveličanje nikomur ne pripada po rojstvu, rasi, narodnosti, verski, državni ali razredni pripadnosti, ampak edino po neskončni Božji milosti. Jezus Kristus je potni list v nebesa za vse narode. Njemu pripada vsa slava na veke!