31/03/2021
Stanje sveta
30/03/2021
Pogoj za odpuščanje
29/03/2021
Mučilnica ali varen pristan?
Če si utrujen od sporočila tvoje cerkve, potem je s tem nekaj narobe. Kristus nas kliče k počitku in radosti, ne k stiski in strahu. Cerkev je pristan za svete, ki so utrujeni in ranjeni. V njej se moramo počutiti okrepčane, ne potolčene.
28/03/2021
Na cvetno nedeljo
Ker naj bi šlo za palmove veje, je dobil ta dan na zahodu ime Dominica in palmis. Ker pa so palme pri nas eksotika, ki je v glavnem omejena na obmorske kraje, rastlinjake in bolj ali manj zaprte prostore, se je v naših krajih prijelo ime cvetna nedelja. Bodi dovolj te vesele cvetlične simbolike, kpod katero se skriva trnje in bridkost, ki sta sledila kraljevskemu razpoloženju prve cvetne nedelje.
27/03/2021
Kako nas Bog sprejema
Govoriti, da nas Bog sprejema take kot smo, je zavajajoče. Pravzaprav nas sprejema navkljub temu, kakršni smo. Sprejema nas samo v Kristusu in zavoljo Kristusa. To ne pomeni, da nas pušča v stanju, v kakršnem nas je našel, ampak nas spreminja po podobi svojega Sina.
26/03/2021
Stvarnik in stvarstvo
25/03/2021
Gospodovo oznanjenje - učlovečenje
Razlog, zaradi katerega je Bog - Beseda postal človek, je bil ta, da bi taista narava, ki je grešila, padla in se izpridila, mogla premagati trinoga, ki jo je zapeljal.
24/03/2021
Posvetna slava
23/03/2021
Naš Odrešenik
22/03/2021
Pravo in otipljivo vprašanje
21/03/2021
Ob obletnici mučeništva Thomasa Cranmerja
Dve zavezi
20/03/2021
19/03/2021
Božje usmiljenje je nezasluženo
17/03/2021
16/03/2021
Proč od razdeljene hiše!
"Če je hiša sama proti sebi razdeljena, takšna hiša ne more obstati." (Mr 3,25)
Živimo v časih, ko so ljudje prepričani, da so bogovi in lahko ravnajo kot bogovi. To sicer ni nič novega, saj srečamo to prastaro satansko laž že na začetku človeške zgodovine, v 1Mz 3. Toda, ko se začnemo iti bogove, se takoj pojavijo problemi. Te probleme potem rešujemo, ampak iz rešitev nastajajo novi problemi. In tako se zgodba s problemi nadaljuje kot tista pravljica o jari kači. Nekdo je rekel: "Preden podreš kakšno ograjo, najprej pomisli, s kakšnim namenom je bila postavljena!"
Novopečeni ameriški predsednik Joe Biden, je podpisal Izvršni ukaz o preprečevanju diskriminacije in boju proti njej na osnovi spolne (gender) identitete ali spolne usmeritve (TUKAJ). Zadeva je na prvi pogled videti zelo všečna. Le kdo ne bi bil proti diskriminaciji. Toda, preden se zadeve resno lotimo, moramo najprej pogledati, kaj si Biden in njegova mnogoštevilna druščina predstavljajo pod pojmom diskriminacija. Tu se znajdemo pred vprašanjem spolne identitete, oziroma tako imenovanega družbenega spola, ki naj bi bil odločilen za življenje posameznika. V skladu s tem se lahko nek moški opredeli kot ženska. In če je ženska, ima pravico, da uporablja ženske toaletne prostore, žensko kopalnico in v športu nastopa kot ženska. Ker pa je njegovo telo, ne glede na to, kaj ta posameznik "čuti v svoji notranjosti", še vedno moško, lahko nek povprečen atlet, ki se ima za atletinjo, zmaga v ženski konkurenci in premaga najboljšo atletinjo, ki je v biološkem smislu ženska. Nekatere feministke so že prišle do spoznanja, da gre tu za uničenje ženskega športa. Gre torej za sistem, ki žre samega sebe.
Ta norost ni obšla niti cerkva, hočem reči, tako imenovanih cerkva, ker gre za odpadniške denominacije. Tipičen primer v ZDA je Episkopalna cerkev, ki je ameriška verzija anglikanske cerkve, znotraj nje pa npr. draga zasebna šola Grace Church School na newyorškem Manhattanu. Letna šolnina v tej šoli znaša 57.000 USD, uporaba izrazov "oče, mati in starši" je v njej prepovedana, prepovedano pa je tudi voščilo: "Vesel božič," in celo "Vesele praznike." (VIR) Gre torej za gnilo cerkveno organizacijo, ki je kot cerkev znotraj votla, okoli je pa nič ni.
Žal pri vsem skupaj ne gre le za norost, ampak za napad na Božji stvarjenjski red. Pismo pravi "In ustvaril je Bog človeka po svoji podobi, po Božji podobi ga je ustvaril: moža in ženo ju je ustvaril." (1Mz 1,27 CHR), Jezus pa pravi: "Ali niste brali, da ju je Stvarnik na začetku ustvaril kot moža in ženo[...]" (Mt 19,4) Vsak tak napad pa se človeku prej ali slej maščuje. Apostol Pavel pravi: "Božja jeza se namreč razodeva iz nebes nad vsakršno brezbožnostjo in krivičnostjo ljudi, ki s svojo krivičnostjo dušijo resnico." (Rim 1,18) Cerkve danes kar tekmujejo, katera bo bolj posladkano in lepljivo govorila o Božji ljubezni, vse pa se izogibajo teme Božje jeze. Vsako dejanje pa ima svoje posledice, o čemer piše Pavel, ko pravi: "Zato jih je Bog prepustil poželenjem njihovih src." (Rim 1,24) Kar ljudje izvolijo, to na koncu dobijo, a konec slabe izbire je vedno grenak: "Ne slepite se: Bog se ne pusti zasmehovati. Kar bo človek sejal, bo tudi žel." (Gal 6,7) Odpadniške cerkve se obnašajo na enak način kot lažnivi preroki in duhovniki v Jeremijevem času: "Zlom mojega ljudstva hočejo ozdraviti na lahko, s tem da govorijo: 'Mir, mir', ko vendar ni miru." (Jer 6,14. 8,11) Take cerkve so nevarnjše kot brezbožni režimi, saj vodijo milijone v pogubljenje. Še najboljša stvar pri njih je, da njihovo članstvo rapidno pada. Razdeljena pač hiša ne more obstati.
Jezus je prišel na svet odrešit grešnike: "Bog namreč svojega Sina ni poslal na svet, da bi svet sodil, ampak da bi se svet po njem rešil." (Jn 3,17. Cf. 1 Tim 1,15) Zanj ni noben od zgoraj naštetih grehov prevelik, da ga ne bi mogel po svoji smrti na križu izbrisati, toda le tistim, ki so se pripravljeni spreobrniti. On sam vabi tiste, ki so pripravljeni: "Čas se je dopolnil in Božje kraljestvo se je približalo. Spreobrnite se in verujte evangeliju!" (Mr 1,15) Povzetek evangelija pa se glasi: "Bog je namreč svet tako vzljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina,
da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno
življenje." (Jn 3,16) To je evangelij, dobra novica za vse ljudi, ne tisto, kar oznanja modrost tega sveta preko raznih "kritičnih teorij", intersekcionalnosti in drugih pogubnih laži.
14/03/2021
Zemeljski in nebeški Jeruzalem
Alex Levin: Srečanje nebeškega in zemeljskega Jeruzalema. Vir: Pinterest. |
Cerkev v Galatiji je bila za Pavla precej trd oreh, saj so se Galačani zelo hitro obrnili od vere v Božjo milost, ki rešuje, k "veri", ki zahteva izpolnjevanje del postave. Ta stvar mu je povzročala velike preglavice, saj je šlo pri njej za razvodenitev evangelija, ki ga je oznanjal. zato se je v Pismu Galačanom spoprijel ravno s problemom vere in del postave.
Prispodoba, ki jo je uporabil sv. Pavel v tem odlomku, je vzeta iz 1. Mojzesove knjige. Tisti, ki hočejo vztrajati pri delih postave so kot Izmael, ki ga je Abraham spočel s sužnjo Hagaro. Hagara je prispodoba za goro Sinaj, na kateri je bila pozneje predana Izraelcem postava. Izak je otrok obljube, ki ga je Sara rodila Abrahamu, ko zaradi njune starosti ni bilo več pravega upanja, da bi še sploh lahko rodila. Toda zgodilo se je, kakor je Bog obljubil. Sara je bila svobodna, zato so tisti, ki živijo iz milosti, otroci svobodne. Mati tistih, ki živijo iz milosti, je Jeruzalem, a ne zemeljski Jeruzalem, ampak, tisti zgoraj, nebeški. Pavel pravi: "Toda kaj pravi Pismo? Odpôdi deklo in njenega sina, kajti sin dekle ne bo dedoval s sinom svobodne." (Gal 4,30) S tem je hotel povedati, da ne moremo in ne smemo mešati ter pogojevati milosti s postavo. To je pozneje počela srednjeveška cerkev, žal pa delajo isto tudi mnoge cerkve, ki se imajo za evangelijske. Pri takih se vse začne z Jezusom, evangelijem in vero, konča pa s: "Tega ne smeš! Onega ne smeš! Kristjan ne sme piti vina! Kristjan ne sme kaditi! Kristjan ne sme...!" Iz postave so naredili celo znanost, s tem da so jo "oplemenitili" z mnogimi zapovedmi, ki so si jih sami izmislili, ali kot je nekje zapisal Izaija: "Zapoved na zapoved, zapoved na zapoved, pravilo na pravilo, pravilo na pravilo, malo sèm, malo tja." (Iz 28,10)
Postava ima v cerkvi svoje zelo pomembno mesto, saj ima veliko pedagoško vrednost. Preko nje namreč pridemo do spoznanja greha. (Rim 3,20. Ib.7,7ss. 1Kor 15,56) Toda postava ne prinaša opravičenja, enako kot samo poznavanje vzrokov in delovanja bolezni ne prinaša ozdravljenja. Postava je zakonik, le-ta pa ne opravičuje, ampak obsoja. Zato pravi Pavel na drugem mestu: "[V]emo, da človek ni opravičen po delih postave, ampak edinole po veri v Jezusa Kristusa" (Gal 2,16) To je evangelij, veselo moznanilo, da nismo opravičeni po svojem prizadevanju, ampak po veri v Kristusa, ki nam je zadobil popolno odrešitev. Da ne bi še naprej sužnjevali delom postave, pa spodbuja Galačane: "Zaradi tega, bratje, nismo otroci dekle, temveč svobodne." (Gal 4,31)
Edino po milosti smo torej odkupljeni, odrešeni, osvobojeni. Milost nam je prislužil Kristus s svojo smrtjo na križu. In ta nam kaže pot proti nebeškemu Jeruzalemu. Bogu hvala za ta dar!
13/03/2021
Michel Foucault
Francoski mislec Michel Foucault (1926–1984) je bil vpliven že za časa življenja, po njegovi smrti pa se je njegov vpliv nše povečal. V zadnjih letih se to izrazito kaže zlasti na področju politizacije seksualne etike in identitete.
O Foucaultu, razvoju njegove misli in posledicah sta se pogovarjala dr. Camdan Bucey, ki vodi oddaje Christ the Center na Reformed Forumu in dr. Christopher Watkin, predavatelj na univerzi Monash v Melbournu.
12/03/2021
Kje je Božja cerkev?
11/03/2021
Je krščanstvo pravljica (fake news)?
10/03/2021
Thomas Boston o vzgoji
09/03/2021
Samopravičnost
08/03/2021
V nevihtah življenja
07/03/2021
Živeti kot otroci luči
06/03/2021
Gotovost odrešenja
05/03/2021
Vztrajnost v veri
04/03/2021
03/03/2021
02/03/2021
Ko Bog odpira naša ušesa
01/03/2021
Zadni govor obsojenega na grmado
"Radi imejte Božjo besedo in potrpežljivo prenašajte trpljenje. Zagotovo vem, da bo moja duša to noč sedela poleg mojega Gospoda."