V Kristusu smo več pridobili, kot smo v Adamu izgubili.
30/04/2021
29/04/2021
28/04/2021
Mračni čari zahodne demokracije
27/04/2021
Kristus ima vso oblast
26/04/2021
25/04/2021
Tujci in priseljenci v svetu
Reformator Martin Luther je zapisal v zvezi z zgornjo perikopo, ki se bere na tretjo nedeljo po veliki noči, da je tema pričujočega odlomka opominjanje k opravljanju dobrih del, ki se nanaša na skoraj vsa področja življenja. V njem nas namreč apostol Peter uči, kako naj vsak posameznik živi in kako naj se obnaša. Mar to pomeni, da govori Peter v tem odlomku o zveličavni moči dobrih del? Nikakor. Zato pravi Luther:
"Slišali smo že, da obstajata v krščanskem življenju dva bistvena principa, ki bi jima morali dajati krščanski učitelji večji poudarek. Prvič, vera v dejstvo, da smo po Kristusovi krvi odrešeni greha in imamo odpuščanje; drugič, ker nam je bilo odpuščeno, se mora naša narava spremeniti in moramo hoditi v novosti življenja. Ko smo začeli verovati, nismo prejeli po krstu le odpuščanje grehov, po katerem smo po milosti postali Božji otroci, ampak tudi moč, da očistimo in omrtvičimo preostale grehe. Kot pravi Pavel (cf. Rim 6,1), naši grehi niso odpuščeni, da bi dobili privilegij za to, da bi smeli v njih še nadalje vztrajati, kot si predstavljajo nesramni tajivci milosti. Stvar je taka: naši grehi so izbrisani po Kristusovi krvi, zanje nam ni treba plačevati ali opravljati zadostitve; mi smo otroci milosti in uživamo odpuščanje. Toda greh, ki je v nas, ni popolnoma odstranjen ali omrtvičen."
Življenje kristjana v svetu ni bilo lahko niti takrat niti danes. Zunanja pojavna oblika problemov se spreminja, njihovo notranje bistvo pa ostaja ves čas isto. Kristjan je državljan Božjega kraljestva in na nek način njegov ambasador, zato je prav, da v tosvetnem "kraljestvu" skuša, kolikor je v njegovi moči, ravnati tako, da ne bo svetu v spotiko. Seveda pa ima tudi to svoje meje, kajti Boga je treba bolj poslušati kot ljudi (cf. Apd 4,19). Kristjan je torej poklican, da živi Bogu v slavo.
Kristjan ima tudi opravka z oblastjo, čemur se ne da izogniti. Pri nas sicer nimamo cesarja, kot ga omenja zgornji svetopisemski odlomek, oblast pa ima še vedno enake ali vsaj zelo podobne funkcije in naloge, kot jih je imela v prvem stoletju po Kristusu. Sem spada med drugim tudi skrb za red in mir. Ravno zato je treba oblast upoštevati. Izkušnje so pokazale, da prinese brezvladje več hudega kot še tako slaba oblast.
Kristjan je odrešen po milosti, ne po lastnih delih in zaslugah. Ker je tako, je svoboden. Svoboda pa prinaša tveganje, zato je v vsakem času možno, da jo kdo zlorabi za kaj slabega. To je tudi razlog, da apostol opominja kristjane, naj izkoriščajo svojo svobodo kot Božji služabniki, torej za dobro.
Seveda pa so vsa dobra dela, ki jih opravlja kristjan, sad Božje milosti, res pa je tudi, da na tej strani večnosti nikoli ne bomo dosegli popolnosti. Zato prosimo Boga, naj nas vselej krepi s svojo milostjo, da bomo mogli vselej živeti kar se da njemu v slavo.
24/04/2021
Kaj je pietizem?
23/04/2021
22/04/2021
Če je z nami Gospod
21/04/2021
Zagovor pred Bogom
20/04/2021
Nekaj za vsak dan
19/04/2021
Religija strtih src
18/04/2021
Zgled dobrega pastirja
17/04/2021
Luther pred državnim zborom v Wormsu
16/04/2021
15/04/2021
Milost in mir
14/04/2021
Živi spomenik? Zakaj pa ne?
13/04/2021
Rodni kraj slabe teologije
Od kod prihaja vsa slaba teologija in kje so njene korenine? Jon Moffitt in Justin Perdue pravita, da od tam, ko je cerkev, ali vsaj en njen del, izgubila svoj edini temelj, to je Jezus Kristus. Do tega prihaja tako, da poleg Kristusa postavimo še kakšen drug temelj, kot so naša dejanja, poslušnost, religija in podobno. Edini temelj našega zveličanja je Kristus in njegova popolnost, ki se nam všteje po veri.
12/04/2021
Pot uničenja
11/04/2021
Naša zmaga
10/04/2021
Vera - Božji dar
09/04/2021
Vera in kesanje
08/04/2021
Lukaris o opravičenju
07/04/2021
Milost ni nikoli odveč
06/04/2021
Jezus zadostuje!
05/04/2021
Je za vas evangelij zaprta ali odprta knjiga?
Ko je sédel z njima za mizo, je vzel kruh, blagoslovil, ga razlomil in jima ga dal. 31 Tedaj so se jima odprle oči in sta ga spoznala. On pa je izginil izpred njiju. 32 In rekla sta drug drugemu: "Ali ni najino srce gorelo v naju, ko nama je po poti govoril in odpiral Pisma?" (Lk 24,30-32)
Učenca sta vso pot slutila, da imata opraviti s posebne vrste neznancem, toda prepoznala sta ga šele, ko je razlomil kruh, ali bolje rečeno, tedaj jima ga je bilo dano spoznati. Mnogi, ki danes slišijo ali berejo evangelij, v njem ne prepoznajo Jezusa, spet drugim se Jezus v evangeliju razodene kot Odrešenik. Apostol Pavel piše, da je evangelij "Božja moč v rešitev vsakomur, ki veruje," (Rim 1,16) na drugem mestu pa pravi:
"Spominjam vas, bratje, na evangelij, ki sem vam ga oznanil in ste ga tudi sprejeli ter stojite trdni v njem. 2 Po njem ste na poti rešitve, če se trdno držite besede, ki sem vam jo oznanil, razen če ste zaman sprejeli vero. 3 Izročil sem vam predvsem to, kar sem sam prejel: Kristus je umrl za naše grehe, kakor je v Pismih. 4 Pokopan je bil in tretji dan je bil obujen, kakor je v Pismih." (1Kor 1, 1-4)
Naj Bog podeli vsem, ki slišijo evangelij, svojo milost ter jim odpre oči in srca, da v njem prepoznajo Jezusa kot Mesija - edinega Odrešenika! Naj bo zanje evangelij odprta knjiga!
04/04/2021
Velika noč je razlog za veselje
03/04/2021
02/04/2021
Osrednjost križa
… v kolikor je Kristusova smrt na križu pravi smisel (Kristusovega op. Diz.) učlovečenja, potem brez križa ni evangelija. Božič sam po sebi ni evangelij. Kristusovo življenje ni evangelij. Celo vstajenje, ne glede na to, kako pomembno je v tem kontekstu, samo zase ni evangelij. Kajti veselo oznanilo ni le v tem, da je Bog postal človek, niti da je Bog govoril, da bi nam razodel pravi način življenja, niti da je smrt, ta velika sovražnica, premagana. Veselo oznanilo je to, da je greh premagan (kar dokazuje vstajenje), da je Jezus, kot naš predstavnik, namesto nas pretrpel kazen, zato da je ne bi bilo treba pretrpeti nam, in da lahko vsi, ki vanj verujejo, obrnejo pogled proti nebesom... Kristusovo življenje in učenje lahko posnemajo le tisti, ki so po veri v Jezusa, kot njihovo zamenjavo (substitute), stopili v novo razmerje z Bogom. Vstajenje ni le zmaga nad smrtjo, čeprav je tudi to, ampak dokaz, da je bila sprava v Očetovih očeh zadostilna sprava (Rim 4,25), smrt, ta posledica greha, pa je na tem temelju odpravljena.
Kateri koli evangelij, ki obravnava zgodovinskega Kristusa na način učlovečenja brez sprave, je lažni evangelij. Vsak evangelij, ki govori o ljubezni Boga, ne da bi poudarjal, da ga je taista ljubezen privedla do tega, da v osebi Božjega Sina plača najvišjo ceno za greh, je lažni evangelij. Edini pravi evangelij govori o enem Sredniku (1Tim 2,5.6), ki je za nas predal samega sebe.
In končno, kot ni evangelija brez sprave, zaradi katere je prišlo do učlovečenja, prav tako ni brez nje krščanskega življenja. Brez sprave bi se učlovečenje zlahka sprevrglo v neko vrsto človeškega pobožanstvenja, ki vodi v prevzetnost in samouresničevanje (self advancement). S spravo pride do izraza ponižnost in požrtvovalnost glede potreb drugih, kar je pravo sporočilo Kristusovega življenja in seveda življenja kristjana ali kristjanke. Krščansko življenje ne pomeni brezbrižnosti do lačnih, bolnih, trpečih, ali drugače pomoči potrebnih. Ne pomeni zadovoljstva z lastnim obiljem, niti z obiljem pripadnikov srednjega sloja, ki ga predstavljajo dom, avtomobili, oblačila in potovanja, niti z obiljem izobrazbe in celo z duhovnim obiljem, ki ga dajejo dobre cerkve, Biblije, biblijsko učenje ali krščanski prijatelji in znanci. To pomeni zavedanje, da drugi trpijo pomanjkanje teh stvari, zato moramo za druge žrtvovati mnoge svoje interese, da bi se z njimi poistovetili in jih privedli v obilje, ki ga uživamo… Polno življenje v Kristusu bomo živeli le, če se bomo pustili osiromašiti, da bi pomagali drugim.
Avtor: James Montgomery Boice
01/04/2021
Veliki četrtek in Gospodova večerja
Leonardo da Vinci: Zadnja večerja. Vir slike: Wikipedija. |
Apostol Pavel govori o Gospodovi večerji in njeni postavitvi v Prvem pismu Korinčanom, kjer pravi:
Jaz sem namreč prejel od Gospoda, kar sem vam tudi izročil: Gospod Jezus je tisto noč, ko je bil izdan, vzel kruh in se zahvalil, ga razlomil in rekel: "To je moje telo za vas. To delajte v moj spomin." Prav tako je vzel tudi kelih po večerji in rekel: "Ta kelih je nova zaveza v moji krvi. Kolikorkrat boste pili, delajte to v moj spomin." Kajti kolikorkrat jeste ta kruh in pijete kelih, oznanjate Gospodovo smrt, dokler ne pride.Kdor bo torej nevredno jedel ta kruh in pil ta Gospodov kelih, se bo pregrešil nad Gospodovim telesom in krvjo. Naj torej vsak sebe presodi in tako jé od tega kruha in pije iz keliha, kajti kdor jé in pije, jé in pije svojo obsodbo, če ne razpoznava telesa.Zato pa je med vami veliko slabotnih in bolehnih in precej jih je že zaspalo.Ko bi mi presojali sami sebe, bi ne bili sojeni. Ker pa nas sodi Gospod, nas vzgaja, da ne bi bili obsojeni s svetom vred. (1Kor 11, 23-31)
Dostop do vira >>>>>>>>>