31/12/2020
30/12/2020
Čas je omejen
29/12/2020
To življenje
28/12/2020
Temni oblaki v kontekstu božiča (2)
"Jezus Kristus je živel sredi svojih sovražnikov. Na koncu so ga zapustili vsi učenci. Popolnoma sam, obdan od zločincev in posmehljivcev, je visel na križu. Ravno zato je tudi prišel, da Božjim sovražnikom prinese mir." *Mi vsi smo (bili) po padli človeški naravi Božji sovražniki. Tu ni izjem. A Jezus prinaša resnični mir in rešuje vse, ki se nanj zanesejo in vanj verujejo. Prav takšne, kot sva jaz ali ti, brez izjeme. To je neskončno več kot božična idila.
Ali veruješ v Jezusa in se zanašaš nanj?
27/12/2020
Božji dediči
Pavlovo pismo Galačanom je nastalo v prav posebnih okoliščinah. Posamezniki iz Galatije, pokrajine v osrčju Male Azije, okrog današnje turške prestolnice Ankare, so sprva z veseljem sprejeli evangelij, torej veselo oznanilo, ki na kratko pravi, da je Jezus umrl za naše grehe in vstal zaradi našega opravičenja. Toda, kot se pogostoma rado zgodi, so se v galatijsko cerkev kmalu vtihotapili posamezniki, ki so trdili, da vera v Kristusa ne zadostuje, in da morajo kristjani, ki hočejo biti zveličaniI, izpolnjevati tudi Mojzesovo postavo. Apostol Pavel se je takim učiteljem ter njihovemu nauku odločno uprl in Galačanom razložil vlogo postave in evangelija.
Biti pod postavo je podobno nedoletnosti. Nedoletna oseba je tista, ki je zaradi mladoletnosti ali kakšne druge ovire (npr. duševne bolezni ipd.) opravilno nesposobna. V Pavlovem času so med nedoletne sodili tudi sužnji. Status mladoletnega dediča se ni v bistvu prav nič razlikoval od statusa sužnja, saj sta bila oba brez državljanskih pravic, ki so jih uživali polnoletni državljani. Nedoletne osebe so potrebovale varuha ali oskrbnika. Starozavezno Božje ljudstvo se je nahajalo v stanju nedoletnosti, zato je potrebovalo varuha ali oskrbnika, ki bi jih vodil h Kristusu. Ta varuh, oziroma oskrbnik je bila postava.
Prihod Jezusa Kristusa na svet in njegovo na križu dovršeno delo sta pošteno premešala karte. Spremenil se je tako status tistih, ki so bili podložni Mojzesovi postavi, kot status poganov, ki so se spreobrnili h Kristusu. Jezus je bil podvržen postavi in je edini, ki je postavo ter njene zahteve v vsem in dosledno izpolnil. S svojo pasivno (popolna podreditev Božji postavi in življenje v skladu z Božjo voljo) in aktivno poslušnostjo (žrtvena smrt na križu) je odkupil tako tiste, ki so bili pod postavo (Jude), kot tiste, ki postave nis(m)o poznali.
Do Kristusa je bilo Božje ljudstvo omejeno na točno določen biološki narod, ki so se mu pridruževali tudi posamezniki izmed drugih narodov, s tem, da so morali ti novi pripadniki (prozeliti) popolnoma sprejeti judovsko postavo, vero in kulturo. Judje so prvi uživali status Božjih otrok, oziroma sinov, kot pravi zgornji odlomek. Kristusovo dejanje odkupitve pa je šlo preko meja tega biološkega naroda, zato govori apostol v Gal 7,5 o posinovljenju. Posinovljenje, oziroma posvojitev, je bilo med Rimljani zelo običajen pojav, zato je bila ta metafora ljudem, ki so poznali rimsko pravno kulturo, zelo blizu. Posvojenec, oziroma posinovljenec, uživa iste pravice kot biološki potomec. Bog nas je po žrtvi svojega edinega Sina Jezusa Kristusa posinovil, torej nas je naredil za svoje otroke. Bog ne dela sužnjev, ampak otroke in zakonite dediče svojega kraljestva.
26/12/2020
Temni oblaki v kontekstu božiča (1)
Nebesa se niso odprla le ob Kristusovem rojstvu, ampak večkrat, med drugim takrat, ko je religiozno sfanatizirana množica v Jeruzalemu kamenjala mladega diakona Štefana. Komaj se je po Gospodovem vstajenju in ob binkoštih okoli leta 30 v Jeruzalemu rodila cerkev in se hitro širila, že se je zgodilo prvo preganjanje, cerkev pa je dobila svojega prvega mučenca.
Toda Božja pota so res čudna in nenavadna. Eden od tistih, ki so sodelovali pri Štefanovem umoru je bil mladi Savel. Ni sicer metal kamenja v žrtev, ampak je varoval oblačila storilcev. Toda pri vsakem zločinu so krivi tako tisti, ki je bil neposredni storilec, kot njegovi pomočniki. Toda ravno tega Savla je pozneje Bog na poti v Damask popolnoma preusmeril in obilno uporabil za svoje delo, ki ga je kot Pavel, najmanjši med apostoli Jezusa Kristusa (cf. 1Kor 15,9), zapečatil z mučeniško smrtjo.
Jezus ni svojim učencem na tem svetu zagotavljal nikakršne večne romantike ali najboljšega življenja tukaj in zdaj, kot lažno govorijo "evangelisti" prosperitete, jim je pa zato obljubil in zagotovil delež v svojem kraljestvu. On nas je prišel spravit z Bogom. Utelesil se je, za nas je na tem svetu živel popolno življenje v poslušnosti Bogu Očetu, s svojim križem nas je odrešil greha, njegovo vstajenje pa je jamstvo našega opravičenja. Da, nebesa so odprta za vsakega, ki vanj veruje in se zanaša na njega.
25/12/2020
Blagoslovljen božič!
- Bog je govoril starozaveznemu izraelskemu ljudstvu po prerokih.
- Na
začetku naslednjega obdobja (ki velja v Božjih očeh za začetek konca
časov) je Bog neposredno spregovoril po Sinu. Njega, edinorojenega
Božjega sina Jezusa Kristusa pa je apostol in evangelist Janez v prologu k svojemu evangeliju predstavil kot utelešeno Božjo Besedo.
- Odnos Besede do Očeta
- skupaj z Očetom je obstajal pred stvarjenjem sveta,
- je istega bistva z Očetom.
3. Odnos Beseda - človeštvo:
- Beseda je postala meso. Zakaj je prišlo do tega utelešenja? "Bog je namreč svet tako vzljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje." (Jn 3,16)
- Janez nam je Jezusa predstavil tudi kot Luč sveta.
Kaj sploh je novo rojstvo? Sveto pismo nas seznanja z (recimo temu) dvema zornima kotoma tega pojma, eden je Božji, drugi pa človeški. Novo rojstvo je namreč Božje dejanje v posamezniku, posameznik pa doživlja to dejanje kot lastno spreobrnjenje. Irenej Lyonski je v davnem drugem stoletju o tem Božjem delovanju napisal naslednje: "Nihče namreč ne more spoznati Očeta brez Božje Besede, se pravi, če mu Sin ne razodene, ne spoznati Sina, če tako ni všeč Očetu."* Bog je torej tisti, ki deluje. Na zunaj, s človeške točke gledanja, pa je ta stvar videti takole:
- Spoznanje lastne grešnosti in kako globoko smo zavozili.
- Kesanje in sprejetje Jezusa Kristusa za Odrešenika in Gospoda.
- Začetek novega življenja v Kristusu.
Naj Jezus Kristus - Beseda, ki je postala meso, razsvetljuje vsakega med nami, ne le v tem "posebnem" času, ampak vselej in naj prerodi srca tistih, ki je ne poznajo!
24/12/2020
23/12/2020
Božični dar - osvoboditev iz zapora
Po desetih letih, ki jih je preživel v zaporu, je bil pakistanski državljan Imran Ghafur Masih oproščen krive obtožbe "bogokletja" in izpuščen iz zapora. V Pakistanu je islam državna religija, blasfemija proti kateri od glavnih vrednot "religije miru" pa se tam kaznuje z dosmrtnim zaporom, ali celo smrtjo. Imran je kristjan in ga je muslimanski sosed prijavil zaradi domnevnega bogokletnega dejanja. Življenje oproščenega kristjana in njigove družine tudi poslej ne bo lahko, saj bodo morali vsi skušaj živeti nekje na skrivnem...
O tem boste več izvedeli v zgornjem videu.
22/12/2020
Čas in večnost
21/12/2020
Priprava na mehko totalitarno prihodnost
20/12/2020
Poziv k veselju
19/12/2020
18/12/2020
Zakaj ljubezen do Boga?
17/12/2020
Božji načrt in izvolitev
16/12/2020
15/12/2020
14/12/2020
Odpadniške denominacije
Danes je velik del cerkve v stanju odpada od zgodovinske krščanske vere. To velja predvsem za tiste krščanske denominacije, ki predstavljajo tako imenovani mainstream.
V zgornjem videu je skupina evangelizatorjev obiskala boemsko četrt Kensington Market v Torontu, kjer je mimoidoče seznanjala s sporočilom evangelija. Pri svojem opravilu je bila deležna prevej sovražnega sprejema, skoraj tako, kot prvi kristjani v starem Rimu. K skupini je pristopila tamkajšnja anglikanska "duhovnica" in razvil se je zanimiv pogovor. Njeno razumevanje krščanstva je v čistem nasprotju z naukom Svetega pisma, ki naj bi bilo po njenem mnenju za neposvečene zelo težko razumljiva knjiga. To je deloma celo res, kajti v Bibliji najdemo nekaj težje razumljivih pasusov, večji del pa je čisto lepo razumljiv, zato niso pri tem potrebne nobene ezoterične razlage. Njeno razumevanje krščanske vere je tudi v nasprotju z zgodovinskimi veroizpovedmi in z 39. členi vere, ki veljajo za temeljni veroizpovedni spis Anglikanske cerkve. Gospa se redno udeležuje parad ponosa, največji greh na svetu pa je po njenem človekovo uničevanje okolja, s čimer bi se najbrž v veliki meri strinjala tudi dva zelo pomembna borca proti podnebnim spremembam, to sta rimski papež Frančišek in konstantinopelski patriarh Bartolomej I.
V tako imenovanih mainstream cerkvah pa ni prostora za resnične oznanjevalce evangelija, med katere sodi pastor cerkve sv. Martina v nemškem Bremnu, Olaf Latzel. Tamkajšnja krajevna evangeličanska cerkev (Bremische Evangelische Kirche) je omenjenemu pastorju, o katerem sem že pisal tukaj in tukaj, začasno prepovedala opravljanje službe, dokler poteka proti njemu pred posvetnim sodiščem kazenski proces v zvezi z domnevnim "verbalnim deliktom," ki mu danes pravijo "sovražni govor", proti homoseksualnim osebam. Vir te informacije najdete tukaj. Če ga bo posvetna oblast prepoznala za krivega, ga v njegovi denominaciji čaka popoln suspenz.
Malo pred smrtjo je sv. Pavel v svojem pismu Timoteju napisal naslednje: "Prišel bo namreč čas, ko nekateri ne bodo prenesli zdravega nauka, ampak
si bodo po svojih željah poiskali veliko učiteljev, ker hočejo ustreči
svojim ušesom. Ušesa bodo obračali proč od resnice in zabredli v bajke." (2Tim
4,3.4) Tu nočem trditi, da se zgornje besede nanašajo ravno na današnji
čas, se pa zagotovo nanaša tudi nanj. Cerkev je postala dovzetna za
zunanje vplive, za kulturo sveta okrog nas. Zato nas sv. Jakob svari: "Prešuštnice, ali ne veste, da je prijateljstvo s svetom sovraštvo do Boga? Kdor hoče biti prijatelj sveta, postane Božji sovražnik."
(Jak 4,4) Tu seveda ni mišljeno, da ne bi smeli biti v prijateljskih
podnosih z ljudmi, ki niso del Božje družine, ampak, da ne smemo
prijateljevati z miselnostjo tega sveta ter se ji predajati in ji
podlegati. Nekdo je cerkev primerjal s čolnom, svet pa z vodo. Čoln
spada v vodo, voda pa ne sodi v čoln, ker se lahko zaradi nje čoln
potopi. ravno to se danes dogaja na zahodu, to je, da cerkev podlega
posvetni mentaliteti.
Živimo v času, ko bi odpadniška cerkev celo apostola Pavla izobčila. Jezus pa pravi: "Blagor vam, kadar vas bodo zaradi mene zasramovali, preganjali in vse húdo o vas lažnivo govorili. Veselite in radujte se, kajti vaše plačilo v nebesih je veliko. Tako so namreč preganjali že preroke, ki so bili pred vami." (Mt 5,11.12) In na drugem mestu: "Vam, svojim prijateljem, pa pravim: Ne bojte se tistih, ki umorijo telo, potem pa ne morejo storiti nič več. Pokazal vam bom, koga se bojte. Bojte se tistega, ki ubije in ima potem oblast vreči v peklensko dolino. Da, rečem vam, tega se bojte!" (Lk 12,4.5)
Evangelij nas uči, da je Jezus Kristus prišel na svet in živel življenje v popolni poslušnosti nebeškemu Očetu, da je bil predan v smrt za naše grehe in bil obujen za naše opravičenje. Kdor vanj veruje, se ne pogubi, temveč ima večno življenje.
13/12/2020
Presojanje v cerkvi
Tretjič, Pavla ne zanima, kako ga sodijo nekateri posamezniki, torej pripadniki različnih frakcij znotraj cerkve v Korintu. Zanj ni merodajna niti sodba ljudi okrog njega niti njegova lastna sodba, kajti nezavedanje morebitne krivde še ni dokaz za opravičenost (v. 4). Gospod je edini, ki lahko sodi, kar se bo na dan sodbe tudi dejansko zgodilo.
12/12/2020
Če je Kristus premalo
KLIK za dostop do originalne slike |
11/12/2020
Kalvinisti in menjava žarnice
10/12/2020
09/12/2020
Kriza v nas
08/12/2020
Nekaj za mlade od 14 do 99 let
KLIKNI za dostop do vira slike. |
07/12/2020
Iz Avguštinovih izpovedi
Z menoj si bil, jaz ne s teboj.
Daleč od tebe so me držale stvari,
ki sploh ne bi bivale, ko ne bi v tebi bivale.
Vabil si in klical - in prebil si mojo gluhoto.
Bliskal in žarel si - in pregnal si mojo slepoto.
Sladkó si mi dehtel in srkal sem tvoj vonj - po tebi koprnim.
Okusil sem te - in sem te lačen in žejen.
Dotaknil si se me - in zagôrel sem po tvojem miru.
06/12/2020
Beseda življenja
Gutenbergova Biblija. Vir slike: Wikipedia |
En razlog je poučenje. Mi ne moremo poznati vsebine svoje vere, če ne poznamo Svetega pisma. Tega so se močno zavedali reformatorji v 16. stoletju, zaradi česar so prevajali Sveto pismo v materne jezike. Srednjeveška cerkev je zelo pomanjkljivo poučevala svoje vernike o svetopisemskih resnicah, zato pa jih je tem bolj prizadevno učila raznih legend in podobnega. Bog pa ni zapovedal, da bi cerkveni služabniki oznanjali svojo, ampak Božjo besedo. Apostol Pavel je na drugem mestu zapisal: "Vse Pismo je navdihnjeno od Boga in koristno za poučevanje, svarjenje, za poboljševanje in vzgojo v pravičnosti, da bi bil Božji človek popoln in pripravljen za vsako dobro delo." (2Tim 3,16.17) Sveto pismo je koristno, ker gre pri njem za navdihnjeno Božjo besedo in ima veliko aplikativno vrednost za vsakdanje krščansko življenje. Sv. Peter pravi: "Predvsem pa védite tole: nobena prerokba v Pismu ni stvar zasebne razlage. Nikoli namreč nobena prerokba ni prišla po človeški volji, ampak so ljudje, nošeni od Svetega Duha, govorili v imenu Boga," (2Pt 1,20.21) malo naprej pa: "Pomnite besede, ki so jih že prej povedali sveti preroki, in tudi zapoved Gospoda in Odrešenika, ki so jo posredovali vaši apostoli." (2Pt 3,2) Biblični in evangelijski kristjani smo prepričani, da je vsak podatek, vsaka pripoved, vsaka trditev v Svetem pismu posredovana z določenim razlogom, zato je tudi prav, da si čim več tega zapomnimo.
Navdihnjena Božja beseda ima tudi poseben učinek v življenju posameznika in cerkve. Bog nam je po preroku Izaiju razodel: "Kajti kakor pride dež in sneg izpod neba in se ne vrača tja, ne da bi napojil zemljo,jo naredil rodovitno in brstečo, dal sejalcu seme in uživalcu kruh, takó bo z mojo besedo, ki prihaja iz mojih ust:ne vrne se k meni brez uspeha, temveč bo storila, kar sem hotel, in uspela v tem, za kar sem jo poslal." (Iz 55,10.11) Božja beseda ni mrtva črka na papirju, ampak ima svojo moč, da izvrši tisto, za kar jo je Bog poslal. Beseda evangelija zmore spreobrniti še tako velikega grešnika. Bog izraža svojo suvereno moč in oblast skozi besedo. V 1. poglavju 1. Mojzesove knjige beremo: "Bog je rekel... Bog je rekel... Bog je rekel..." Vsakemu Božjemu ukazu je sledilo: "In bilo/nastalo je to in to." Božja beseda ima silno kreativno moč. Spreobrnjenje grešnika je dejanje suverenega Boga, ki se zgodi ob oznanjevanju njegove besede - evangelija. Evangelij je v bistvu zelo preprosta reč. Evangelij ni pripovedovanje osebnih zgodb, "ki jih piše življenje", ampak dejstvo, da je pred kakimi 2000 leti hodil po zemlji edini Božji Sin v osebi Jezusa Kristusa. On je bil križan in usmrčen zaradi naših grehov, in obujen od mrtvih zaradi našega opravičenja. To je preprosto, obenem pa močno sporočilo evangelija.
05/12/2020
Biblična vrstica, ki je spremenila življenje "nedotakljivega"
04/12/2020
Opravičujoča vera
03/12/2020
Mir z Bogom
02/12/2020
Od kod je prišel advent?
01/12/2020
Ko pride preganjanje
Iz: R. Wurmbrand, Tortured for Christ. Living sacriface Books, Middlesbury, IN, 1985. S. 41. Prev.: Diz.
30/11/2020
John Newton o veri
29/11/2020
V pripravljenosti
28/11/2020
Začetek in konec odrešenja
27/11/2020
Sveto pismo in naša leta
26/11/2020
25/11/2020
Kristus - konec postave
24/11/2020
Zemeljsko in Božje kraljestvo
Zemeljski kralji hočejo zavzeti položaj moči in oblasti, toda Bog je na gori Sion postavil svojega Kralja, Jezusa, večnega Očetovega Sina. On je Kralj vsega sveta in mi zaupamo vanj. To ne pomeni, da nismo obenem državljani zemeljskih kraljestev in da ne prispevamo k njihovi blaginji. To tudi ne pomeni, da ne bi zanje molili in sodelovali na volitvah; toda Pismo je osredotočeno na to, da vsi potrebujemo Kralja Jezusa, da bi vladal v naših srcih.
23/11/2020
22/11/2020
Kanonizirani hudodelec
Desni razbojnik, delo neznanega španskega avtorja. Vir slike: Wikipedia |