31/01/2021
Kot na tekališču
30/01/2021
Najvišja čast
29/01/2021
28/01/2021
27/01/2021
Da se ne pozabi
Pravijo, da se slabe in hude stvari dogajajo, ker tako imenovani dobri ljudje ničesar ne ukrenejo. O tem, kdo je dober, bi se seveda dalo razpravljati. Jezus je imel o tem drugačno mnenje, kot ga ima svet: "Nihče ni dober razen enega, Boga!" (Mr 10,18b) Kakorkoli, v zgornjem filmu z naslovom Sing a Little Louder (Pojte malo glasneje), narejenem po resničnem dogodku, srečamo starejšega moškega, ki se spominja grozljivega dogodka iz otroštva. Ljudje so bili zbrani pri bogoslužju v cerkvici, ki je ležala blizu železnice, po kateri so vozili vlaki svoje žrtve v koncentracijsko taborišče. Potem se je zgodil neprijeten dogodek, ko so se zaslišali kriki žrtev iz enega od vlakov. Pastor je skušal vse skupaj zamaskirati s petjem cerkvene himne, čemur so se pridružili verniki v klopeh. Nihče ni hotel nič videti, nič slišati in nič izreči...
Danes je dan spomina na žrtve holokavsta... Politiki vseh mogočnih barv bodo danes izražali sočutje z žrtvami te pošastne morije, ki so jo nad judovskim ljudstvom izvedli nacionalni socialisti in njihovi epigoni, opremljeni z ideologijo, ki korenini v socialnem darvinizmu. Eni bodo to delali iz iskrenih nagibov, spet drugi zato, ker se to spodobi. Takšna je pač politika. Malokdo si danes želi, oziroma upa izpasti kot antisemit. Zato nekateri izražajo svoj antisemitizem na bolj prikrite in prefinjene načine, zlasti, kadar gre za obsojanje države Izrael in to kar tako poprek.
Na Slovenskem smo bili do nedavnega bolj priča tej zadnji, "proticionistični" vrsti antisemitizma, v zadnjem času pa opažam, da se tudi pri nas uveljavlja njegova bolj odkrita vrsta, čeprav ne vem, koliko Slovencev je že srečalo kakšnega Juda. Kristjani kot celota smo vse do danes zavzemali različna, večkrat nasprotna stališča do Judov. V srednjem veku so bili preganjani kot "morilci Boga", pri čemer je treba šteti rimskim papežem v plus, da so v svoji državi ščitili Jude (seveda kot podanike drugega ali tretjega reda), veliko manj tolerantni so bili posvetni vladarji. Luther je na začetku svoje reformacijske kariere simpatiziral z Judi, ker je računal, da bodo radi sprejeli evangelij. Ker se mu računica ni izšla, zraven pa je še verjel govoricam o judovskem misijonarjenju nekje na današnjem Slovaškem, zato je napisal strupen pamflet z naslovom O Judih in njihovih lažeh. V vseh teh primerih je šlo za versko, ne rasno nestrpnost, ki je izražena pri sodobnem antisemitizmu, ki ima druge, psevdoznanstvene korenine.
V sodobnem protestantizmu pa obstaja tudi čisto nasprotno tolmačenje "judovskega vprašanja", ki mu pravimo dispenzacionalistično. Po njem so Judje še vedno izvoljeno Božje ljudstvo, zato naj bi imel z njimi Bog posebne načrte. Dispenzacionalisti so vneti podporniki države Izrael in različnih skrajnih judovskih sekt, ki se zavzemajo za ponovno postavitev jeruzalemskega templja in obnovo tempeljskega žrtvovanja. Pri tem pozabljajo, da talmudsko judovstvo, ki je v bistvu dediščina farizejskega gibanja, ni isto kot judovstvo Stare zaveze.
Kakorkoli, nobena od skrajnosti ni ne dobra ne zdrava. Judje so ravno tako narod kot vsi drugi: eni so nagnjeni v levo, drugi v desno, obstajajo tudi taki, ki nasprotujejo državi Izrael, potem so tu vsi tisti vmesni... Dispenzacionalizem je zmota, antisemitizem pa še mnogo hujša stvar. Klasični reformirani krščanski pogled je, da pripadnikom zgodovinskega izvoljenega ljudstva želimo isto, kot vsem drugim: da resnično spoznajo pravega Mesija, ki je umrl za naše grehe in vstal zavoljo našega opravičenja (cf. Rim 4,24.25).
26/01/2021
Naš spremljevalec
25/01/2021
O Karlu Barthu
Švicarski teolog Karl Barth je gotovo eden najpomembnejših in najvplivnejših teologov 20. stoletja. Na začetku svoje teološke poti je pripadal liberalni smeri Adolfa von Harnacka idr. Med prvo svetovno vojno je bil razočaran nad držo liberalnih teologov, ki so se razvneli v vojnem navdušenju za stvar svojih držav in doživel spreobrnjenje. V času med obema vojnama je predaval na univerzi v Bonnu. Zaradi svoje protinacistične drže je moral zapustiti Nemčijo in se vrniti v Švico.
Njegovo prvo delo, s katerim je postal znan, je bil komentar k Pismu Rimljanom, njegovo najobsežnejše delo Cerkvena dogmatika pa je ostalo nedokončano.
Barth je bil najpomembnejši predstavnik tako imenovane neoortodoksne teologije. Toda, kot se rado zgodi pri različnih neo-pojavih, je ta teologija tudi kontroverzna.
O vsem tem pripoveduje dr. Michael Reeves v svojem predavanju.
24/01/2021
DOM, RKC in protestanti
Manjši del zgodnje slovenske literarne dediščine je sicer res delo protestantov, vendar je veliko večino slovenske kulture, tudi literarne, dala našemu narodu katoliška Cerkev.
Lažno komunistično in liberalno zgodovinopisje pretirano promovira zgolj Trubarja in slovenske protestante za nastanek zgodnje slovenske literarne dediščine, zanika pa veliko večji in pomembnejši prispevek katoliške Cerkve pri nastanku in razvoju zgodnje in poznejše slovenske literature.
Med drugim bi omenil, da je komunistično-liberalno zgodovinopisje krivično očrnilo katoliškega škofa Tomaža Hrena kot „zažigalca slovenskih knjig“, ker je bil proti reformaciji, to levičarsko zgodovinopisje pa je „pozabilo“ omeniti, da je ta škof in njegov protireformacijski krog poleg vseh drugih kulturnih prispevkov, ki jih je zapustil našemu narodu, mdr. pustil velik prispevek pri nastajanju slovenske literarne dediščine v skoraj istem času, kot je delovala reformacija na Slovenskem.
Prvi slovenski spisi, Brižinski spomeniki ter Stiški in Celovški rokopisi so tako ali tako delo katoliške Cerkve in ne protestantizma, saj so nastali pred Trubarjevimi časi.
Poleg tega se je v komunistično-liberalnih krogih izoblikoval lažni mit, da se je slovenska zgodovina začela s Trubarjem, ker naj bi on izrekel znameniti rek „Lubi Slovenci“. Gotovo pa se on ni spomnil besede „Slovenci“, ampak jo je slišal od drugih, saj je ta beseda nastala že davno pred njim.
Še bolj pa se „pozabi“ povedati, da Trubar in slovenski protestantje niso imeli nacionalnih tendenc v sodobnem pogledu besede, saj so se te tendence v sodobnem pogledu besede izoblikovale šele v 19. stoletju. Cilj Trubarja je bil širiti protestantizem, ena od taktik pri širjenju protestantizma pa je bila tudi, da bi kmetje in neizobraženi ljudje, ki niso znali nemško in latinsko, prebirali protestantsko literaturo v slovenskem jeziku, saj bi se tako lažje širil protestantizem na Slovenskem. To je bil glavni namen protestantov, da so izdajali slovenske knjige. Posledica tega je bila, da so izdali tudi slovenski knjigi Abecednik in Katekizem, ne pa razvoj in širjenje nacionalnih tendenc[...]
To seveda v glavnem drži. Pojem narodnosti v današnjem pomenu besede se je pojavil v 18. in se uveljavil v 19. stoletju. Osnovni cilj Trubarja res ni bilo slovensko narodno prebujenje, kar prizna tudi liberalno in komunistično zgodovinopisje. Ampak vsa zadeva je imela pozitivne posledice za slovenski narod. Na njivi, ki so jo zorali slovenski reformatorji, so sejali in želi drugi.
... medtem ko je imel npr. katoliški škof Anton Martin Slomšek v 19. stoletju poleg verskih tudi nacionalne tendence v sodobnem pogledu besede.
Mir z vsemi
(Rim 12,16b-21)
Svet tudi pravi, da je maščevanje sladko, toda apostol Pavel pravi, naj ne vračamo hudega s hudim. Kako nepraktično, kajneda? Pa vendar nam praksa kaže, da vračanje hudega s hudim vodi v vedno novo podajanje žogice, ki nikoli ne prekine začaranega kroga sovraštva. Da v skupnosti, ki goji take odnose, ni lahko živeti, se lahko poučimo iz domačih razmer. Kristjan bi moral skrbeti za dobro, ne za hudo. Kolikor je od njega odvisno, naj živi v miru z vsemi ljudmi okrog njega. Če drugim ni do miru, naj bo to predvsem njihov problem. To ne pomeni, da mora biti v primeru, če se mu zgodi kaka krivica, kot neka lutka brez lastne volje, ki jo lahko vsak vlači naokrog, kakor mu drago, kajti za krivice obstajajo sodišča. Celo apostol Pavel se je najmanj dvakrat skliceval na svoje državljanske pravice (cf. Apd 16,37 ss. Ibid. 22,25 ss.). Končna in najvišja instanca pa je Bog, ki bo nekega dne sodil vsem krivičnim.
Toda Pavel ne ostaja le pri pasivnem nevračanju hudega s hudim, ampak pravi, da je treba vračati hudo z dobrim, pri čemer citira odlomek iz starozavezne Knjige pregovorov: "Če je tvoj sovražnik lačen, mu daj jesti kruha, če je žejen, mu daj piti vode. Tako mu boš zbiral žerjavico na glavo." (Prg 25,21.22a). Pri tem seveda nimamo nikakršnega jamstva, da bomo uspešni, ampak gre za Jezusov princip: "Jaz pa vam pravim: Ljubíte svoje sovražnike in molíte za tiste, ki vas preganjajo." (Mt 5,44)
To je pravzaprav edini način, ki lahko privede do prekinitve neskončnega kroga sovraštva in nasprotovanj. Noben drug način ne prinese nič dobrega, zato je prav, da ga udejanjamo, kolikor je to v naši moči in s pomočjo Božje milosti. Reinhold Niebuhr je s tem v zvezi napisal molitev, ki se glasi nekako takole (obstaja namreč več verzij):
"Bog, daj mi mirnost, da bom zmožen sprejemati stvari, ki jih ne morem spremeniti,
23/01/2021
Zapuščen od Očeta
22/01/2021
21/01/2021
Owen o razumevanju Pisma
20/01/2021
Napačne predstave glede cerkvene zgodovine
19/01/2021
Pogled na križ
18/01/2021
Dobro vprašanje
17/01/2021
V občestvu
16/01/2021
15/01/2021
14/01/2021
Upor proti Bogu
13/01/2021
Kaj bi bilo, če...
12/01/2021
10/01/2021
Krivi preroki in ameriške volitve
Ta prerokovanja znajo biti zelo problematična, saj se pri njih tako imenovani preroki poslužujejo najbolj čudnih metod. Nekaj tega si lahko ogledate v zgornjem videu. Pri tem, seveda, ne sme manjkati niti Božja beseda, zapisana v Svetem pismu, toda, joj! Ko se lotijo le-tega, nastane pravo mrcvarjenje, jemanje celih pasusov iz konteksta in podobno. Sestavni del njihovega nauka je, da lahko, če imamo pravo vero, premagamo vsako bolezen, kajti Božja želja je, da smo kristjani zdravi. Skladno s to "teologijo", oziroma herezijo, Bog tudi želi, da smo kristjani premožni. Če nimamo denarja, zdravja, službe ali česarkoli, moramo samo močno verovati in naše potrebe bodo potešene. Če naše materialne potrebe niso zadovoljene v obilni meri, smo krivi sami, ker imamo premalo vere. Gibanje je povezano z imeni, kot so Kenneth Copeland, Benny Hinn, Paula White, Joyce Mayer in plejada drugih. Za njihove prerokbe je močno značilno, da se velikokrat ne uresničijo, kar pa niti njih niti njihovih poslušalcev nič kaj preveč ne moti. V zadnjem času so napačno "prerokovali", da bo na ameriških predsedniških volitvah zmagal dosedanji predsednik Donald Trump, toda očitno iz te moke ne bo kruha. Na tem mestu se ne mislim opredeljevati do sedanjega in bodočega predsednika, hočem le povedati, kako škodljivo je vedeževanje različnih lažnih prerokov. Božja beseda ima zelo dobro in nedvoumno definicijo lažn(iv)ega ali krivega preroka: "Morda porečeš v svojem srcu: 'Kako naj spoznam, katere besede GOSPOD ni spregovoril?' Kadar prerok govori v GOSPODOVEM imenu, pa se beseda ne zgodi in ne izpolni, je to beseda, ki je GOSPOD ni povedal. V predrznosti jo je govoril prerok; nikar se ga ne boj!" (5Mz 18,21.22)
Živa žrtev
09/01/2021
Napovedovanje prihodnosti?
08/01/2021
Bogočlovek
07/01/2021
Greh in zdravilo
06/01/2021
Ob tretjem božiču
Veliko vprašanje je, koliko so poganski modreci dojeli božansko vlogo Otroka, ki so ga obiskali. Iz zapisanega vemo le to, da so se zavedali, da je Otrok, ki so ga obiskali, nekaj posebnega: "Stopili so v hišo in zagledali dete z Marijo, njegovo materjo. Padli so predenj in ga počastili." (Mt 2,11a) Kakorkoli, prihod modrih pomeni, da je Jezus Kristus Mesija - Odrešenik tako Judov kot poganov. Pogani so bili v tistem času ločeni od občestva Božjega ljudstva, Jezus pa je prišel tako zaradi zveličanja Judov kot poganov. Apostol Pavel je s tem v zvezi napisal Efežanom: "Pomnite torej, da ste bili v tistem času ločeni od Mesija, zunaj Izraelovega občestva in tuji zavezam obljube. Bili ste brez upanja in v svetu brez Boga. Zdaj pa ste v Kristusu Jezusu vi, ki ste bili nekoč oddaljeni, postali po Kristusovi krvi bližnji. Kajti on je naš mir, on, ki je iz obeh napravil eno, s tem da je podrl steno pregrade, to je sovraštvo. V svojem mesu je odpravil postavo zapovedi v predpisih, da bi v sebi iz dveh ustvaril enega, novega človeka." (Ef 2,12-15) To je stvar, ki se je zdela Judom zelo težko razumljiva: "Da bi Mesija prišel odrešit pogane, saj je vendar Izraelov Mesija! Če ni to, potem ni nič." Tako približno je najbrž razmišljala večina Judov. Toda Božja volja ni človeška volja. Bog "hoče da bi se vsi ljudje rešili in prišli do spoznanja resnice." (1Tim 2,4) Ta "vsi" pomeni tako ljudi izmed Judov kot tiste izmed poganov. On je prišel ustvarit mir med tema dvema skupinama in uničit sovraštvo, ki je vladalo med njima. Pogani, ki smo bili brez upanja na zveličanje, smo se po Kristusovi na križu preliti krvi približali Bogu. Predokus tega so doživeli modri, ki so obiskali novorojenega Kralja, ki ni bil nič podoben kraljem tega sveta. Že njegovo otroštvo se je odvijalo v senci križa. Ko so modri odšli, ga je hotel Herod ubiti. Jezusova družina je zbežala v Egipt, darove, ki so jih prejeli od modrih, pa je najbrž porabila za preživetje v izgnanstvu.
05/01/2021
Če so ljudje tako sijajni, zakaj je potem svet v takšni zmedi?
04/01/2021
Doktrinarno pridiganje
03/01/2021
Božja izvolitev
Slavljen Bog in Oče našega Gospoda Jezusa Kristusa, ki nas je v nebesih v Kristusu blagoslovil z vsakršnim duhovnim blagoslovom: 4 pred stvarjenjem sveta nas je izvolil v njem, da bi bili pred njegovim obličjem sveti in brezmadežni. V ljubezni nas je 5 vnaprej določil, naj bomo po Jezusu Kristusu njegovi posinovljeni otroci. Takšen je bil blagohotni sklep njegove volje, 6 v hvalo veličastva njegove milosti, s katero nas je obdaril v Ljubljenem. 7 V njem, po njegovi krvi imamo odkupitev, odpuščanje prestopkov po bogastvu njegove milosti. 8 To milost je obilno razlil na nas, z vso modrostjo in razumnostjo, 9 ko nam je razodel skrivnost svoje volje po blagohotnem načrtu, kakor si ga je vnaprej zastavil, 10 da bi ga uresničil v polnosti časov: osrediniti v Kristusu kot glavi vse, kar je v nebesih in kar je na zemlji. 11 V njem, v katerem smo tudi prišli do dediščine, smo bili vnaprej določeni po načrtu njega, ki vse uresničuje po sklepu svoje volje, 12 da bi bili mi, ki smo že prej upali v Mesija, v hvalo njegovega veličastva. 13 V njem ste tudi vi slišali besedo resnice, evangelij svojega odrešenja. Vanj ste tudi verovali in v njem prejeli pečat Svetega Duha, ki je bil obljubljen. 14 Ta je poroštvo naše dediščine, v odkupitev ljudstva, ki si ga je Bog pridobil, v hvalo njegovega veličastva. (Ef 1,3-14)
02/01/2021
Napačne racionalizacije
Prav v tistem času je bilo tam navzočih nekaj ljudi, ki so mu pripovedovali o Galilejcih, katerih kri je Pilat pomešal z njihovimi žrtvami. 2 Odgovoril jim je: "Mar mislite, da so bili ti Galilejci večji grešniki kakor vsi drugi Galilejci, ker so to pretrpeli? 3 Povem vam, da ne. A če se ne spreobrnete, boste vsi enako pokončani. 4 Ali pa onih osemnajst, na katere se je podrl stolp v Síloi in jih ubil, mar mislite, da so bili večji dolžniki kakor vsi drugi prebivalci Jeruzalema? 5 Povem vam, da ne. A če se ne spreobrnete, boste vsi prav tako pokončani." (Lk 13,1-5)
01/01/2021
Silvestrski koncert iz Tomaževe cerkve v Leipzigu
PROGRAM:
Pogled nazaj ter naprej in blagoslovljeno leto 2021!
Poslušajte torej vi, ki pravite: "Danes ali jutri odpotujemo v to in to mesto; tam bomo ostali eno leto, trgovali in zaslužili," a sploh ne veste, kaj bo jutri. Kaj je vaše življenje? Dim ste namreč, ki se za kratek čas pokaže in nato izgine. Rajši recite: "Če bo Gospod hotel, bomo živeli in delali to ali ono." (Jak 4,13-15)